Kaspersky Lab INTERPOL ve Europol ile işbirliğini genişletiyor

0

Kaspersky Lab, iki uluslararası emniyet teşkilatıyla işbirliği anlaşmaları imzalayarak siber suçlara karşı işbirliğini yeni bir seviyeye taşıdı. 30 Eylül günü Kaspersky Lab Başkan ve CEO’su Eugene Kaspersky ve INTERPOL Genel Sekreteri Ronald K. Noble, güvenlik şirketinin Singapur’da bulunan INTERPOL Global Complex for Innovation (IGCI) merkezi için ürün, bilgi ve kesintisiz destek sağlayacağı bir işbirliği sözleşmesinin altına imza attılar.

Bugün ise Eugene Kaspersky, Europol’un Başkan Yardımcısı ve Avrupa Siber Suçla Mücadele Merkezinin (EC3) Başkanı Troels Oerting ile Kaspersky Lab ve AB emniyet teşkilatı arasındaki işbirliğini daha da geliştirecek olan bir mutabakat anlaşmasını imzaladı.

İmza törenlerinin ardından konuşan Eugene Kaspersky şunları söyledi: “İmzaladığımız anlaşmalar, siber suçlara karşı verilen küresel mücadelede gerçekten büyük bir sıçrama oldu. INTERPOL ve Europol ile ortaklığımız tüm siber güvenlik endüstrisi için öncü nitelikte bir başarı olmuştur. Bu gibi bir kamu-özel sektör işbirliği siber uzayda güvenliği geliştirmek için kritik önemdedir. Bu ortalıklar ‘dünyayı siber tehditlerden temizleme’ misyonumuzla mükemmel bir şekilde uyumludur. Bu tehditlerin ölçeği ve karmaşıklığı gelişmeye devam ederken bu tehlikelerle etkili bir şekilde mücadele etmek için ulusal ve uluslararası emniyet kuvvetlerinin yanı sıra özel sektörden güvenlik şirketleriyle de güçlerimizi birleştirmeliyiz.”

INTERPOL ile yapılan yeni anlaşmanın altında şirket, IGCI’nin dijital adli laboratuvarını kurmak ve işletmek ve yeni kurulan merkezin diğer çalışmalarında yardımcı olmak için tehdit bilgilerinin yanı sıra hem donanım hem de yazılım sağlayacak. Kaspersky Lab, zararlı yazılım analizleri, adli bilişim ve finansal tehdit araştırmalarından deneyim kazanmaları amacıyla INTERPOL üyeleri için bir dizi eğitim seansı düzenleyecek. Kaspersky Lab 2013 yılının Nisan ayından beri INTERPOL ile çalışıyor. Şirketin en önemli zararlı yazılım analistlerinden biri geçici olarak IGCI’de çalışacak.

INTERPOL Genel Sekreteri Ronald Noble işbirliğiyle ilgili şu yorumları yaptı: “Siber tehdit ortamının karmaşık ve sürekli değişen doğası üst düzey teknik uzmanlık gerektirmektedir ve emniyet kuvvetlerinin siber suçlarla etkili bir şekilde mücadele etmek ve dijital güvenliği geliştirmek için sektörler arasında işbirliği sağlaması kritik önemdedir. INTERPOL ile Kaspersky Lab arasındaki anlaşma, siber suçlara karşı küresel bir birlik oluşturmak ve üye ülkelere bu tehditlerle mücadelelerinde en güncel desteği sağlamak için ileriye doğru atılan önemli bir adımdır.”

Son olarak Europol Başkan Yardımcısı ve EC3 Başkanı Troels Oerting ise “Bu MoU, Kaspersky Lab ile Avrupa ve dünyanın geri kalanında siber suçları önlemeye yönelik ortak çalışmalarımızda halihazırda oldukça yolunda giden işbirliğimizi geliştirmek için iyi bir temel oluşturmaktadır. Çalışmalarımızı birleştirmemiz, deneyimlerimizi ve bilgimizi paylaşmamız ve siber uzayın özgür ve şeffaf olduğu kadar güvenli olmasını sağlamaya yönelik ortak hedefimizin peşinden gidiyor olmamız önemlidir. Bu, hepimiz için doğru yönde atılmış büyük bir adımdır” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>