Kaspersky’ın itirazını mahkeme reddetti

0

ABD hükumetinin Rus dijital güvenlik şirketi Kaspersky ürünlerinin ABD kamu kurumlarında kullanımını yasaklamasının ardından Kaspersky’ın açtığı itiraz davası sonuçlandı.

Kaspersky’a ulusal yasak

Mahkeme, Kaspersky’ın söz konusu karar nedeniyle tazminat talep edemeyeceğine karar verdi ve hükumetin kararının anayasaya da aykırı olmadığını vurguladı.

Kaspersky’ın çok uluslu dev bir firma olduğunu ve ABD kamu kurumlarındaki gelirlerinin kesilmesi nedeniyle iflas etmeyeceğini, sadece küçük bir pazar kaybı yaşamış olduğunu, hükumetin kararının ise müşterinin hizmet seçme hakkı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

ABD hükumeti, Kaspersky’ın güvenlik ürünlerinin Rus istihbarat servisleri ile bağlantılı olduğunu tespit ettiklerini açıklamış ve kamu kurumlarındaki tüm bilgisayarlardan Kaspersky ürünlerinin güvenli bir şekilde kaldırılması gerektiğini duyurarak bu şirketin ürünlerini kullanmayı yasaklamışlardı. Hatta FBI ve NSA, bazı dev ABD özel şirketleriyle de direkt temas kurarak şirketlerin Kaspersky ürünlerinden vazgeçmesini sağlamıştı.

 

** Kaspersky’dan gelen açıklama:

“ABD Hükümetinin, ürün ve hizmetlerinin federal kuruluşlarda kullanılmasına getirdiği yasağa itiraz eden Kaspersky Lab, Mahkeme’nin aldığı karardan dolayı hayal kırıklığı duyuyor. Temyiz haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Kaspersky Lab bu kararların, anayasaya aykırı kuruluş ve yasama süreçleri sonucunda alındığını ve şirketi anlamlı bir bulgu elde edilmeden haksızca hedef aldığını savunuyor. Şirketin hatalı davranışlarına yönelik delil olmaması ve bir ülkenin özel bir şirketi zararlı siber faaliyetlerle itham etmesi göz önünde bulundurulduğunda, bu kararların global teknoloji topluluğuna önemli etkileri olacağını söylemek mümkün. Kaspersky Lab ürün ve hizmetlerine getirilen yasak, ABD Hükümetinin federal sistemleri en ciddi siber tehditlere karşı koruma hedefine de zarar vermektedir.

Global Şeffaflık Girişimi aracılığıyla, çalışma yöntemlerimiz konusunda tamamen şeffaflık sunuyoruz. Endişe duyan tarafları çeşitli kod tabanlarımızı, yazılım güncellemelerini ve tespit kurallarını nasıl oluşturduğumuzu ve Kuzey Amerika ile Avrupa’daki müşterilerimizin verilerini nasıl işlediğimizi incelemeye davet ediyoruz. Tüm bu saydıklarımız bağımsız üçüncü taraflar tarafından doğrulanmıştır.

Kaspersky Lab açık diyalog ve iş birliğinin, tüm tarafların ilerlemesine yardımcı olarak ulusal ve global siber güvenlik politikalarını ve en iyi uygulamaları güçlendirecek en uygun yolları bulmayı sağlayacağına inanıyor.  Uzmanlığımız ve tehdit istihbaratımız ile kaynak ve amaç gözetmeksizin tüm gelişmiş kalıcı tehditleri tespit edip ortadan kaldırarak siber dünyayı daha güvenli hale getirdiğimize inanıyoruz.”

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>