Kaspersky’ın uzmanı Rusya’da tutuklandı

0

Rus antivirüs şirketi Kaspersky’ın üst düzey yöneticilerinden ve önemli mühendislerinden biri olan Ruslan Stoyanov’ın Aralık ayında Rusya’da yürütülen bir soruşturma kapsamında tutuklandığı ve vatana ihanetle suçlandığı ortaya çıktı.

Sergei Mikhailov isimli bir üst düzey Rus gizli servis ajanının da tutuklandığı soruşturmada, Ruslan Stoyanov batılı devletlerden para alarak bazı hassas bilgileri onlara vermekle suçlanıyor.

Rusya’nın en önemli siber güvenlik uzmanlarından biri

Suçlamaların tam detayları basına verilmiş değil, tutuklanan kişilerin hangi konudaki bilgileri sızdırdığına dair açıklama da bulunmuyor. Ancak Kaspersky’ın tutuklanan yöneticisi Ruslan Stoyanov’un Rusya’daki en büyük hacker’ların tutuklanmasını sağlayan ve bu konuda Rus hükumetine danışmanlık veren çok önemli bir siber güvenlik uzmanı olduğunun altı çiziliyor.

-Ekleme: Kaspersky’dan TechInside’a konu hakkında açıklama geldi:

“Söz konusu dava Kaspersky Lab ile ilgili değildir. Ruslan Stoyanov hakkındaki soruşturma, kendisi Kaspersky Lab’da çalışmaya başlamadan önceki bir dönemle ilgilidir. Elimizde soruşturma ile ilgili detaylı bilgi bulunmamaktadır. Kaspersky Lab’ın Bilgisayar Olayları Araştırma Ekibi’nin çalışmaları bu gelişmelerden etkilenmemiştir.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>