Kaza yapan arabalardan telefon kılıfı üretildi

0

Kaza yapan arabalardan telefon kılıfı

Volkswagen, kaza yapan arabalardan telefon kılıfı üreterek ilginç bir farkındalığa imza attı. Bu kılıf ile sürücülerin araç kullanırken telefon kullanmalarının engellenmesi planlanıyor.

Kaza yapan arabalardan telefon kılıfı

2017 yılının başlarındaki Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yapılan Yol Güvenliği Araştırmasına göre, araç kullanırken meydana gelen kazaların yüzde 60’ı telefon kullanmaktan kaynaklanıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir rapora göre ise sürücülerin yüzde 20’si direksiyon başındayken telefonlarını kontrol ediyor. Akıllı telefon kullanımındaki artış ile kazaların ana nedenlerinden birinin telefon kullanmak olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik telefonlar, sadece konuşma sırasında kazalara neden olmuyor. Biriyle telefon konuştuğumuzda tekrar sürüşe odaklanmak için de belirli bir süre gerekiyor. Örneğin; biriyle telefonda konuştuktan sonra tekrar sürüşe başlanılan ilk 5 dakika içinde kaza riski 4.8 kat artıyor.

Volkswagen bu duruma dikkat çekerek, farkındalık yaratmak ve pazarlama çalışmalarını kuvvetlendirmek için yeni bir projeye imza attı. Volkswagen, kaza yapan araçların parçalarını kullanarak telefon kılıfı üretti. Böylelikle sürüş esnasında telefonu eline almayı düşünen sürücülere hatırlatma yapılması ve kaza yapma ihtimalinin akla gelmesi hedefleniyor.

iPhone 8 cihazlar ile uyumlu üretilen bu özel kılıflar, 69 dolarlık fiyatın etiketine sahip. Volkswagen, kılıflardan elde edeceği tüm gelirleri, kazazedeleri rehabilite etmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen Trafikskadefonden‘e bağışlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>