Ve kazanan Instagram Stories!

1

Facebook’un, Snapchat’i satın alma arzusu gerçekleşmeyince, Zuckerberg’ün Facebook hizmetlerini Snapchat ile rekabet edecek şekilde konumlandırması, son dönemde büyük eleştiri konusu oluyordu.

Ancak bu eleştiriler, Facebook’un büyük rakip olarak gördüğü Snapchat’e kan kaybettirmesini engelleyemedi. Zuckerberg’ün planladığı şekilde, Instagram’daki Hikayeler özelliği sonunda Snapchat’in Stories özelliğini geride bıraktı. 

Snapchat’ten esinlenerek yaratılan Instagram Hikayeler özelliği günde 250 milyon kişinin izlediği bir platforma dönüşmüşken, Snapchat’ın bu alandaki izlenme sayısı günlük 166 milyonda kaldı.

2013 yılında Snapchat’i 3 milyar dolara satın almak isteyen Facebook ise artık Instagram ile Snapchat’ten daha değerli bir markaya sahip durumda. Facebook’un büyük tehdit olarak gördüğü Snapchat ise borsadaki 20 milyar dolarlık değerlendirmeye karşı şu anda kar edemeyen bir şirket konumunda ve geleceği için Twitter’a benzer bir öyküye sahip olacağı tahmin ediliyor.

Elbette, Zuckerberg gibi çok güçlü bir düşmana sahip olan Snapchat’in Facebook’un genç okurlarını çalması nedeniyle her zaman için Facebook’a tehdit oluşturacağı gerçeği, Zuckerberg’ün Snapchat’i satın almadan veya gömmeden rahat etmeyeceği anlamına geliyor. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde Facebook’un Snap’i köşeye sıkıştırıp kullanıcılarını çalmak için yeni hamleler yapması da şaşırtıcı olmayacak. 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>