Techinside Google News
Techinside Google News

Kendi kendine öğrenen robot kapı kolu açıyor

Kendi kendine öğrenen robot, kapı kolu açma gibi rutin işlemleri yerine getirebiliyor. Farklı durumla karşılaştığında öğrenerek çözebiliyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları, robotların yeni zorluklarla karşılaştıkça özerk bir şekilde öğrenmelerini sağlayan devrim niteliğinde bir eğitim programı tasarladı. Haoyu Xiong, Russell Mendonca, Kenneth Shaw ve Deepak Pathak’ın öncülük ettiği ekibin yöntemi, robotların sürekli insan müdahalesi olmadan yeteneklerini kademeli olarak geliştirmelerine olanak tanıyor.

Kendi kendine öğrenen robot öğrenerek ilerliyor

Geleneksel olarak robotlar belirli görevlerle programlanır ve bu durum onların yeni durumlara uyum sağlama yeteneklerini sınırlıyor. Ancak bu yenilikçi program, robotların temel bilgilerle başlamasına ve bunları uygulamalı deneyim yoluyla geliştirmesine olanak tanıyor. İnsan rehberliğine ve örneklere dayanan geleneksel yöntemlerin aksine bu yaklaşım, robotların yeni senaryolara özerk bir şekilde uyum sağlamasını sağlayarak çok yönlülüklerini ve bağımsızlıklarını artırıyor.

- Advertisement -

Ekip üyesi Deepak Pathak bir röportajda: “Robotların, içinde bulunduğunuz her yeni senaryo türü için test zamanında örnekler vermeye devam edecek insanlara güvenmeden, robotların özerk bir şekilde çalışmasını istiyorsunuz” dedi. Araştırmacılar, kapıları ve çekmeceleri hareket ettirmek için özel olarak tasarlanan, tek kol ve tokalı el ünitesiyle donatılmış özel bir robot üretti. Tokasını kullanarak kapıları açmak üzere eğitilen robot, pratik yaparak tekniklerini yavaş yavaş geliştirdi. Dikkat çekici bir şekilde, projenin 25.000 dolar tutarındaki maliyeti, uyarlanabilir öğrenme yetenekleriyle donatılmış diğer benzer robotik sistemleri önemli ölçüde geride bırakıyor.

Bu buluş, etkili eğitim için robotları gerçek dünya koşullarına maruz bırakmanın önemini vurguluyor. Robot eğitimine ilişkin araştırmaların çoğu kontrollü laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilirken, bu çalışma gerçek dünyaya maruz kalmanın öneminin altını çiziyor. Robotların farklı ortamlarda öğrenmesine olanak tanıyarak gerçekliğin karmaşıklığına daha iyi uyum sağlayabilir.

Dış mekan deneyleri sırasında araştırmacılar, robotun farklı türdeki kapı kollarına uyum sağlama yeteneğini gözlemledi. Tanıdık bir kapı koluyla karşılaştığında robot kapıyı zahmetsizce açtı. Ancak alışılmadık bir düğmeyle karşı karşıya kalan robot, önceki deneyimlerinden edindiği bilgileri kullanarak bir çözüm geliştirdi ve dinamik öğrenme kapasitesini sergiledi. Bu yeni eğitim programıyla robot, bazı denemeler 30 dakika kadar sürse bile, kapı ve çekmeceleri açma konusunda yüzde 95 gibi etkileyici bir başarı oranına ulaştı. Bu, robotun bağımsız olarak uyum sağlama ve öğrenme yeteneğini vurgulayarak robotik araştırmalarında önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor. Kendi kendine öğrenen robot için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir