Kendine yapay zekalı asistan yazacak!

0

Tony_Stark-Suit_Test

Facebook’un kurucusu Zuckerberg, teknoloji şirketlerinin yapay zeka yarışına farklı bir kulvardan yaklaşıyor. Facebook için değil, kendisi için kişisel bir proje olarak 2016’da yapay zeka yazmak istediğini açıklayan Zuckerberg böylece evinde ve ofisinde işlerine yardımcı olacak bir sanal asistan yaratmak istiyor.

Evde ışıkları ve elektronik cihazları kontrol edecek, ses ve yüz tanıma özelliği bulunacak, Zuckerberg ailesinin dostlarını tanıyacak ve gerektiğinde kapıyı açacak, iş yerinde ise Mark’ın randevularını yönetecek, Facebook hakkındaki büyük verilerin analizlerini yaparak görselleştirerek Zuckerberg’e sunacak bir yazılım olacağı anlaşılan yapay zekanın ne kadar başarılı olacağını veya mümkün olup olmayacağını 2016 içinde göreceğiz.

Halihazırda, Apple, Windows ve Google çok büyük ekiplerle kendi yapay zekalı asistanlarını geliştiriyorlar ve kullanıma da sunmuş durumdalar. Facebook’un bu yarışta onları geçip geçemeyeceği merak konusu. Öte yandan, Zuckerberg’in kendi kişisel kullanımı amacıyla yapay zeka teknolojisini geliştireceğini açıklaması, teknoloji basınında, Zuckerberg ile Demir Adam filminde kendine özel zırh geliştiren bilim insanı/iş adamı karakter Tony Stark benzetmelerinin yapılmasına neden oldu.

Mark Zuckerberg, kişisel kullanımı için yapay zeka üretme çalışmaları hakkındaki gelişmeleri düzenli olarak paylaşacağını da duyurdu.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>