Kendini tamir eden telefon ekranları geliyor

0

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bilim insanları, modern dünyanın en büyük problemlerinden bire çare bulmuş olabilirler. Telefon üreticileri, bu buluştan hiç memnun kalmayacaklar ancak bilim insanları, hasar gördüğünde kendini yenileyebilen ve telefonlarda kullanılabilecek ekran materyali üretmeyi başardılar. Böylece, düştüğünde kırılan, çatlayan telefon ekranları, kendi kendini tamir edebilecek.

Bilim insanları yeni materyali test etmek için ürettikleri örnek materyalleri ortadan ikiye böldüklerinde, panellrin 24 saat içinde kırık bölümü doldurarak kendini tamir edebildiğini gözlemlediler.

Üstelik, kendi boyutunun 50 katı kadar esneme özelliğine de sahip olan yeni materyal sayesinde, kıvrılıp bükülen, rulo haline gelebilen telefon/tablet ekranları üretmek mümkün olabilecek. Materyalin kendini tamir edebilme özelliği de oluşabilecek hasarların giderilmesi açısından önemli.

Teknoloji şimdilik kusursuz değil. İri çatlakların kendini onarması zaman alırken son hali, tamamen pürüssüz de olamayabiliyor ancak teknoloji geliştirildiğinde çok daha iyi sonuçların alınacağı düşünülüyor. 

Bu yeni teknolojinin hayata geçmesi halinde telefon üreticilerinin pazarlama ve üretim planlarında da önemli değişikliklerin olması bekleniyor. Dev telefon üreticileri, tamirat servisleri için çok önemli lojistik maliyetlerine katlanmak zorunda kalırken, özellikle ekran hasarlarını garanti kapsamı dışında bırakarak ekranı hasar gören telefonlardan yüksek tamirat ücretleri isteyebiliyorlardı. Kullanıcılar için de büyük sorun teşkil eden ekran hasarlarının, önümüzdeki beş yıl içinde artık kendi kendini tamir eden bir soruna indirgenmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>