Techinside Google News
Techinside Google News

Kenya dijital borç düzenlemesine gidiyor

Kenya dijital borç düzenlemesine giderek kayıtlarını daha güçlü hale getiriyor. Bunun için Cumhurbaşkanı imzası da alındı.
- Advertisement -

Kenya dijital borç düzenlemesine giderek kayıtlarını daha güçlü hale getiriyor. Bunun için Cumhurbaşkanı imzası da alındı.

Kenya dijital borç düzenlemesi için harekete geçti

Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, dijital borç düzenlenmesine izin verecek Kenya Merkez Bankası (Değişiklik) Yasası 2021’i imzaladı.

Tasarı, tüm dijital borç verenlerin Merkez Bankası tarafından altı aylık bir ültimatomla (7 Haziran 2022) kaydedilmesini gerektiriyor. Kenyalı milletvekilleri tasarıyı incelerken, borçluların verilerinin korunmasını sağlamak için Merkez Bankası, İletişim Kurumu ve Veri Koruma Komiserliği Ofisi olmak üzere üç düzenleyiciye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Tasarıda; CBK Yasasını, başka herhangi bir yasa kapsamında düzenlenmeyen dijital kredi hizmeti sağlayıcılarının lisanslanmasını sağlamak için değiştirmeyi amaçlayan yedi madde vardı.

Maliye ve Ulusal Planlama Departmanı Başkanı Gladys Wanga, yasa tasarısı ile ilgili olarak, “Bu nedenle Kenya Merkez Bankası, krediye erişim için adil ve ayrımcı olmayan bir pazarın olmasını sağlamakla yükümlü olacaktır” dedi.

CBK’dan alınan veriler, düzenlemeye tabi olmayan borç verenlerden dijital kredi alan borçluların 2016’da 200.000’den 2019’da 2 milyonun üzerine çıktığını gösteriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir