Kesintisiz 1 yıl uçabilen drone!

0

Güneş enerjili drone

Güneş enerjili drone, kesintisiz 1 yıl uçuş yaparak, havacılık sektörüne yenilik getiriyor. Güneş enerjili drone ile bakım ve onarıma ihtiyaç duyulmadan, uçuş yapmak mümkün hale geliyor.

Güneş enerjili drone ile kesintisiz uçuş

BAE Systems ve Prismatic şirketleri tarafından üretilen, güneş enerjisi kullanarak çalışan drone, kesintisiz olarak 1 yıl uçabilecek özellikte. 2019 yılında uçuş testlerine başlaması planlanan drone’un, hiçbir bakım gerektirmeden 1 yıl boyunca uçabilmesi hedefleniyor. Persistent High Altitude Solar Aircraft (Phasa-35) isimli drone’un tasarımına baktığımızda ise; 150 kilogram ağırlığı ve 35 metrelik kanat açıklığı ile dikkat çekiyor.

Hafif pillerin kullanıldığı drone, gün boyunca güneş enerjisi ile uçuşunu sağlarken, gece uçuşunu devam edebilmek için enerji depolamaya da devam ediyor. Bu sayede günün 24 saati uçabilecek kapasiteye ulaşıyor. Ayrıca bu uçuşu 12 ay boyunca sürdürebiliyor.

70 metre yükseklikte uçabilen drone, 50 km/s ile 78 km/s aralığında hızlara ulaşabiliyor. Uçağın çeyrek boyutlarındaki prototipi, 2017 yılında testlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Sonrasında ise siparişler alınmaya başlandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>