Techinside Google News
Techinside Google News

Kickstarter bağışlarıyla kendine ev yaptı

- Advertisement -

Kickstarter veya benzeri topluluk fonlama servislerinde, bağışçıların paralarını topladıktan sonra ortadan kaybolanların sayısı artmaya başladıkça bu servislere yönelik şüpheler de hızla yükseliyor.

Kickstarter, kendi sitesinde yayınlanan projelerin güvenilirliğini arttırmak adına bir dizi önlem aldı. Örneğin, video oyunu veya yazılım geliştirmek için fon toplamak isteyen yazılımcıların artık çalışan bir demoyu sunması gerekiyor. Böylece bağışçılar karşılarında bu işi yapabilecek yeteneklere sahip gerçek bir geliştirici grubu olduğuna ikna olarak daha rahat bağış yapabiliyor.

Öte yandan, Kickstarter bir yandan da geçmişte fon toplamış ancak sonuçlanmamış projelerin arkasından gidip soruşturma yapmaya devam ediyor. Avuç içi akıllı drone’lar için toplanan büyük miktarda bağışın ardından bu projenin yetersiz ön çalışma nedeniyle batmış olduğunu tespit eden Kickstarter şimdi de 2014’te 100 dolarlık 3D yazıcı ve tarayıcı projesiyle 650 bin dolar bağış toplayan ancak daha sonra projeyi iptal eden girişimcinin peşine düştü.

house

Kickstarter’ın soruşturması ise çok korkunç bir sonuca ulaştı. Projenin ortaklarından biri (David Boe) kendi payına düşen 350 bin doları alıp ortadan kaybolmuştu. Daha sonra ise kendine bir malikane inşa ettiği ortaya çıkmıştı. Diğer ortak (Rylan Grayston) projeyi geliştirmeye çalışsa da, kaçan ortağın götürdüğü para nedeniyle zor zamanlar yaşıyordu. Kaçan ortak ise, parayı taksitler halinde geri ödeme sözü verip ilk iki taksidi ödedikten sonra ödemelerden vazgeçmişti.

Savcı da şaşkın

Kickstarter’ın bulgularına göre, Graystone, Boe’nin parayı çalıp kendine dev bir ev inşaa ettirdiğini itiraf ettiği bir video da kayıt etmişti ve 2015’te bunu polise vererek şikayetçi olmuştu. Yine de hukuki olarak, Boe’nun başını ağrıtacak bir durum bulunmuyor çünkü bağışçılar para gönderirken, projenin başarısız olabileceğini de kabul etmiş oluyorlar. Grayston, ortağına dava açmak için başvurmuş olsa da savcının da henüz davayı açmak veya açmamak konusunda kararsız kaldığı da dikkat çeken detaylar arasında.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir