Kickstarter ilk alışverişini Drip ile yaptı

0

Drip adlı müzik servisini “müzisyenler için Kickstarter” olarak tanımlamak mümkün. Herhangi bir plak şirketiyle anlaşması bulunmayan bağımsız müzisyenler, Drip sayesinde hayranlarının maddi desteğiyle ayakta kalabiliyor. Bu nedenle Kickstarter’ın ilk satın almasında Drip’i seçmesini anlamak mümkün. Üstelik müzik servisini sıkıntılı bir döneminde bünyesine kattı ve Drip kurucularından Miguel Senquiz’i iç operasyonlarını yönetmek üzere transfer etti.

Senquiz’in yeni görevi dışında her iki servis için de –en azından ilk aşamada- değişen çok fazla şey olmayacak. Drip kullanıcıları servisi güvenle kullanmaya devam edebilecek. Müzisyenler bu platform üzerinden sanatlarını özgürce icra edebilmek için yeterli geliri sağlayacak. Kickstarter ise müzik endüstrisinde sahip olduğu güçlü etkiyi artıracak.

Albüm yapmak isteyen Drip ve Kickstarter’a yöneliyor

Topluluk fonlama servisine yeni ürünleri için başvuranlar sadece çılgın teknoloji dehaları veya oyun geliştiriciler değil; müzisyenler de sık sık topluluk fonu kullanarak albümlerini ve turnelerini yayınlayabilmek için gelir sağlıyor. Örneğin Amanda Palmer yeni bir albüm, turne ve kitap için Kickstarter’ı kullanarak 1,2 milyon dolar fon sağlamıştı.  Benzer şekilde TLC, De La Soul ve Polyphonic Spree gibi sanatçılar ve gruplar da çalışmalarını aynı platform üzerinden fonlamıştı.

Geleneksel müziğin, dijital müzik hayatımıza girmeden önceki döneme göre büyük oranda etkisini kaybettiği günümüzde, gerek Spotify ve Apple Music gibi online müzik dinleme servisleri, gerekse Kickstarter gibi maddi gelir sağlama platformları, eski kayıt şirketlerinin rolünü üstlenmeye başladı. Artık hiç kimse EMC’yi ya da Sony Music’i konuşmuyor. Buna karşın “Apple Music mi Spotify mı?” sorusu herkesin dilinde. Sektördeki bu paradigma değişimi, yakın zamanda hem kullanıcılar hem de müzisyenler için yepyeni olanakları beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>