Kiliselerde yenilenebilir enerji kullanılıyor

0

kiliselerde yenilenebilir enerji

Birleşik Krallık’ta kiliselerde yenilenebilir enerji kullanılmaya başlandı. Üstelik bu kiliselerde yenilenebilir enerji kullanımı yüzde 100 seviyesinde.

Kiliselerde yenilenebilir enerji yatırımı yapılıyor

Yenilenebilir enerji artık sadece santraller ile sınırlı kalmıyor. Birleşik Krallık’ta dini mabetlerde de yenilenebilir enerji kullanımına yönelik çalışmalar yürütülüyor. Ülkenin en büyük dini yardım kuruluşlarından Christian Aid, 5500’ten fazla kilisenin yüzde 100 oranında yenilenebilir enerjiye geçiş yaptığını açıkladı.

Yaklaşık 16 bin adet dini mabet bulunan Birleşik Krallık’ta, 3’te 1 oranında yenilenebilir enerjiye geçiş, ülke politikasındaki kararlılığı gözler önüne seriyor.

Kiliselerde güneş paneli kullanımına yönelik ilk adım ise 2016 yılında Gloucester Katedrali ile atılmıştı.

Güneş paneli fiyatlarının ucuzlaması ve dini mabetlerin gerek yüz ölçümü gerekse mimarileriyle bu tip projelere uygun olması, İngiltere’de bu yönde atılan adımları hızlandırdı. Ayrıca küresel iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması için de yenilenebilir enerji kritik öneme sahip.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>