Techinside Google News
Techinside Google News

3 milyon dolarlık Bitcoin cüzdanının kilidi açıldı!

Joe Grand kilitli Bitcoin cüzdanı için önemli bir çözüm geliştirdi. Bilgisayar korsanı 2013'ten beri açılmamış bir Bitcoin cüzdanını açtı!
- Advertisement -

Joe Grand inanılmaz derecede akıllı bir donanım korsanı ve son zamanlarda insanların şifrelerini kaybetmeleri nedeniyle kaybettikleri kripto para birimini kurtarmalarına yardımcı oluyor. Özellikle ilginç vakalar için Joe, iyileşme sürecini belgeleyen videolar hazırlıyor. İşte 2022’de çözdüğü ve minnettar bir müşterisinden 2 milyon doları geri aldığı bir dava.

Kilitli Bitcoin cüzdanı çözüldü

Joe, son videosunda , 2013’ten beri dokunulmamış, 3 milyon doların üzerinde Bitcoin içeren bir yazılım cüzdanının kilidini nasıl açtığını gösteriyor. Bitcoin sahibi Michael, bir şifre yönetim aracı olan RoboForm tarafından oluşturulan 20 karakterlik bir şifreyi kullanarak bir cüzdan oluşturdu. Bu şifreyi şifrelenmiş bir TrueCrypt konteynerine kaydetti. Ne yazık ki konteyner bozuldu ve Michael şifreye erişimini kaybederek Bitcoin zulasını erişilemez hale getirdi.

Joe Grand’ın önceki çalışmasını gören Michael yardım istedi. Joe başlangıçta onu geri çevirdi, çünkü 20 karakterlik bir şifreyi kaba kuvvetle zorlamanın Oort Bulutu büyüklüğünde bir kumsalda bir kum tanesi bulmaya benzeyeceğini biliyordu. Ancak derin yazılım bilgisine sahip bir bilgisayar korsanı olan Bruno, projedeki potansiyeli gördü. Bruno, RoboForm şifre oluşturucunun kendisine odaklanmayı önerdi. RoboForm’un şifreyi nasıl oluşturduğunu anlarlarsa Michael’ın cüzdanına giden bir arka kapı bulabileceklerini varsaydılar. İkili, RoboForm’da tersine mühendislik yapmaya başladı. Bu, şifre oluşturma algoritmasını anlamak için yazılımın incelenmesini içeriyordu. Bunu yaparak Michael’ın şifresinin oluşturulduğu koşulları tam olarak kopyalamayı amaçladılar. Tersine mühendislik süreci sırasında RoboForm’un algoritmasında herhangi bir zayıflık veya kalıp aradılar. Bunları belirleyerek test etmeleri gereken potansiyel şifrelerin sayısını önemli ölçüde azaltabilirler.

Joe ve Bruno, RoboForm’da yeni keşfettikleri anlayışları kullanarak olası şifrelerin bir listesini oluşturdular. Bu liste kaba kuvvet girişiminden çok daha kısaydı ve bu da görevi yönetilebilir hale getiriyordu. Geliştirdikleri listeyle şifreleri tek tek test etmeye başladılar. Hassas yaklaşımları göz önüne alındığında büyük ikramiyeyi kazanmaları uzun sürmedi. Yöntemleri işe yaradı. Michael’ın Bitcoin cüzdanının kilidini başarıyla açarak içindeki 3 milyon doları geri aldılar. Joe ve Bruno’nun başarısı sadece şifre kırmaktan ibaret değildi; onu yaratan sistemi hacklemekle ilgiliydi. Kalıpların dışında düşünerek imkansız bir görevi çözülebilir bir bilmeceye dönüştürdüler.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir