Kime güveneceğiz?

0

Business Insider’ın Reuters kaynaklı olarak verdiği bir habere göre Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi ürettiği cep telefonlarında müşteri bilgilerini gizlice topluyordu. Xiaomi resmi bir açıklama yaparak bu durumun ücretsiz mesaj göndermeyi sağlayan bulut servisinden kaynaklandığını ve giderdiğini açıkladı.

Her geçen gün bu tarz haberleri pek çok farklı kaynaktan okuyoruz. Geçtiğimiz yıl içinde Edward Snowden‘ın sızdırdığı NSA belgeleri ile ABD hükümetinin dünyadaki en büyük dijital casusluğa imza attığına dair iddialar ortaya atılmıştı. Şimdi sorulması gereken sorular şunlar;

  • Her geçen gün bu skandallara yenisi eklenirken tüketiciler kime nasıl güvenecek?
  • İşletmeler pazara sürdükleri ürünler için müşterilere nasıl güvence verecek?

İşin doğrusu bu sorulara kesin ve net bir şekilde cevap vermek mümkün değil. Dijital dünyada bıraktığınız her bir iz, siz ne kadar güvenli olduğunu düşünürseniz düşünün bir başkasının eline geçebilir. İşletmeler açısından kendi ürettikleri ürünün yüzde yüz güvenli olduğunu asla garantilemek mümkün olmayacaktır. Peki gerçekler böyle ise çözüm nerede?

Elbette risk yönetiminde. İşletmelerin ve son tüketicilerin dijital dünyada risk yönetimi yapmaktan başka çaresi yok. Bunun için işletmeler profesyonel danışmanlık hizmetleri alabilirler ancak önümüzdeki günlerde son kullanıcılar ve hatta işletmeler için bulut tabanlı risk yönetim hizmeti sağlayan servisler ile tanışabiliriz.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>