Kimliğiniz tehlikede mi?

0

Symantec her ay düzenli olarak Güvenlik ve Tehdit Raporu yayınlıyor. Eğer güvenlik konularına önem veriyorsanız bu raporları düzenli olarak takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Haziran ayının verilerine baktığımız zaman en yüksek seviyedeki haklamaların (hacking) kimlik hırsızlığı olduğunu görüyoruz. Rapora göre Mayıs ayından bu yana 147 milyondan fazla kimlik bilgisi dijital korsanların eline geçmiş durumda.

[slideshare id=36887812&doc=b-intelligencereport06-2014-140711151640-phpapp01&type=d]

Bu durum doğrudan bir tehdit oluşturuyor mu?

Bu sorunun cevabını kesin şekilde vermek güç zira bu kimlik bilgileri için teker teker hedeflenmiş bir saldırı gerçekleştirilmediği sürece genel geçer oltalama (kandırma amaçlı gönderilen e-posta ve benzerleri.) saldırılarına maruz kalmaktan öte bir tehdit içermeyebilir. Ancak işletmeniz veya kendiniz için hedeflenmiş bir saldırı söz konusu ise bu dijital kimlik bilgilerinin içinde yer alması muhtemel size ait bilgilerin bir güvenlik zafiyeti oluşturacağını göz ardı edemeyiz.

İşletmelerin ne yapması gerekiyor?

İşletmeniz dahilinde, güvenlik açısından gelişmeleri takip etmek veya bu konuda bir danışmanlık alarak düzenli bilgilendirilmek sizin için artık kaçınılmaz bir durum. Öte yandan eyleme dönüştürülmeyen bilgilerin bir anlam ifade etmesi mümkün değil. Bu amaçla personelinize eğitim vererek bu tarz durumlarda neler yapılması gerektiğine dair bilgilendirmelisiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>