Kimlik, ehliyet ve pasaport randevuları aynı güne alınacak

0

Daha önce yoğunluktan dolayı 61 güne kadar uzayan randevu süreleri bir güne düşürüldü

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler dâhil olmak üzere kimlik, ehliyet ve pasaport randevularının bir güne düşürüldüğünü bildirdi. Böylece yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak isteyenler, başvuru yaptığı güne randevu alabiliyor. Kimlik, ehliyet ve pasaport almak isteyenler yeni sistemde randevu tarihi ve saatini kendisi belirleyebiliyor. Ayrıca 65 yaş önceliğiyle yaşlı vatandaşlar sıra beklemeden işlemlerini yapabiliyor. 

İçişleri Bakanlığı 2 Nisan 2018’den itibaren kimliksürücü belgesi ve pasaportta “3’ü bir yerde” uygulaması hayata geçirdiğini aktardı. Uygulama kapsamında bugüne kadar 19 milyon 95 bin 662 yeni kimlik, 4 milyon 402 bin 703 sürücü belgesi, 2 milyon 251 bin 214  pasaport basıldı.  

Günde yaklaşık 80 bin başvuru

Nüfus müdürlükleri, mevsimlik ve dönemlik farklılıklarla birlikte 3 belge tipinde günlük ortalama 80 bin başvuru alıyor. En yüksek başvuru yeni randevu sisteminin devreye girmesinden sonra yapıldı ve 172 bin başvuru alındı. 
 
İki günde teslim
 
Uygulama ilk başladığı zamanlarda belgeler başvuru sahiplerine İstanbul, Ankara ve İzmir’de ortalama 10 günde teslim edilirken, şu anda İstanbul ve Ankara’da başvuru tarihinden itibaren ortalama iki gün; İzmir’de ise ortalama üç gün içerisinde ulaşıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>