Kısa mesaj denetimi sıkılaşıyor

0

TBMM’de görüşülen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesine ilişkin yasa tasarısı kapsamında izinsiz olarak gönderilen pazarlama ve tanıtım amaçlı kısa mesaj (SMS) ve e-postalara denetimler sıkılaştırılıyor. Toplu kısa mesaj gönderimlerinde, bu yasa kapsamında izinsiz pazarlama yapan firma ve şahıslara büyük cezalar geliyor. Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu GSM şirketlerinin mevcut düzeni içerisinde, cezadan kurtulabilmeleri için özel filtreleme yazılımlarını kullanmaları gerektiğini belirterek: “Bu hizmetlerin altyapı sağlayıcıları olan mobil operatörlerin ve kısa mesaj kısa mesaj lisansıyla faaliyet gösteren STH’ların bu cezalara maruz kalmamaları için altyapılarında iyileştirme çalışmaları yapmaları ve önlemler almaları gerekmektedir” dedi.

Defne Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu
Defne Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu

Haliloğlu, mecliste görülen yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Bu önlemlerin en başında hem bu hizmeti sağlayan telekom operatörlerinin hem de abonelerin filtreleme yapabilmelerini sağlayan kısa mesaj Filtreleme veya Kara Liste/Beyaz Liste gibi uygulamalar ön plana çıkmaktadır. Bu filtreleme uygulamaları sayesinde operatörler mesajı gönderen kaynağın (originating number) kendi iletişim ağları aracılığıyla izinsiz kısa mesaj gönderimini engelleyebilir ya da izin verebilirler (kısa mesaj Filtreleme). Bu filtreleme uygulamaları yurt içi ve yurt dışı kaynaklı tüm izinsiz kısa mesaj gönderimleri için geçerlidir. Filtreleme uygulamalarındaki ayarları kullanarak aboneler, istedikleri kaynaklardan gelen mesaj ve telefon çağrısını alma, istemedikleri kaynaklardan gelen iletişimleri de engelleme imkânına sahiptirler (Kara Liste/ Beyaz Liste). Aboneler filtreleme ayarlarına telefonları üzerinden kullanımı kolay bir ara yüzle veya tanımlanmış bir Web sitesi üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve istedikleri filtreleme değişikliklerini kolaylıkla hayata geçirebilirler” dedi.

Defne Telekomünikasyon’un ürün yelpazesinde yer alan ve bu tarz izinsiz pazarlama çalışmalarında filtreleme hizmetleri sunan SMS Filtering ve Black List/White List ürünleri ile hem SMS altyapısı sunan telekom operatörlerinin hem de abonelerin istemedikleri firmalardan veya abonelerden gelen SMS ve çağrıları engelleyebileceklerini, istediklerine de izin verebileceklerini belirten Haliloğlu, “CIS ve Orta Doğu ülkelerinde hali hazırda pek çok iletişim ağında servis veren Defne SMS Filtering ile Black List/White List ürünleri sayesinde aboneler günlük iletişimlerini istedikleri gibi yönlendirebiliyorlar ve telekom operatörleri müşteri memnuniyetini arttırmış olmanın verdiği rahatlığı yaşıyorlar” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>