Kısa video uygulaması Quibi’ye 400 milyon dolar yatırım

0

Yaklaşık iki sene önce kurulan girişim, bu yatırımla birlikte toplam 1,4 milyar dolar  yatırım tutarına ulaştı

 ABD’li kısa video uygulaması Quibi 400 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı. Quibi yatırımla ilgili duyuruyu geçtiğimiz hafta yaptı.

Quibi’nden verilen bilgiye göre, 400 milyon dolar içerik üretimi ve pazarlama için harcanacak. Bununla birlikte yatırımcıların hangi şirket veya bireyler olduğuna ilişkin bir bilgi bulunmuyor. 2018’de kurulduğunda 1 milyar dolar yatırım alan Quibi, böylece ikinci yatırıma imza atmış oldu. Quibi’nin ilk yatırım turunda Sony, Walt Disney, MGM Studios ve Time Warner gibi medya ve eğlence dünyasının önemli şirketlerinden yatırım aldığını not edelim.

Kurucu ve CEO’su sinema ve teknoloji dünyasından

Quibi’nin kurucusu sinema dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan Jeffrey Katzenberg. Eski DreamWorks Animation CEO’su olan Katzenberg aynı zamanda Walt Disney’in film ve TV yapımlarından sorumlu başkanıydı. Bu arada, DreamWorks Animation’ın 2004’te DreamWorks Studios’tan ayrılarak bağımsız bir şirket olarak faaliyetlerine devam ettiğini not edelim. NBC Universal, 2016’da DreamWorks’u satın almıştı. Quibi’nin CEO’su ise HP’nin eski CEO Meg Whitman.

En fazla 10 dakikalık içerikler yer alacak

Quibi, milenyum neslini hedef alan mobil bir uygulama olarak tasarlandı. Uygulamanın iş modeli ayda 4,99 dolara reklamlı, 7.99 dolara ise reklamsız içerik sunmaya odaklanmış durumda. Uygulamanın içeriklerinin ise en fazla 10 dakika uzunluğa sahip olacağı belirtiliyor. Quibi’nin içeriklerini T-Mobile müşterilerine ücretsiz olarak eriştirmek için planları bulunuyor. Son olarak ise Quibi’nin İngilizce’deki “quick bites” kelimelerinin ilk hecelerinden türetldiğini not edelim.

Görsel: Jeffrey Katzenberg ve Meg Whitman / Fotoğraf: Christina House/Los Angeles Times

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>