Kişisel bilgiler IBM ile güvende

0

IBM, işletmelerin (özel bulutlar da dâhil olmak üzere) ülkeler arasında aktarılan kişisel verileri daha verimli ve uygun maliyetli korumayı sağlayan veri gizliliği motorunun patentini aldı. Bu patent ile IBM, işletmelerin en önemli verilerinin ve varlıklarının güvende kalmasını sağlama gücünü bir adım ileri taşıyor.

Küresel işletmeler, (çalışan ve müşterilere dair ayrıntılar gibi) kişisel bilgileri sınır ötesine ve dünya geneline giderek daha fazla taşıyor. Bu eğilim devam ederken, kurumların ilkeleri ve yerel kanunlarla da uyumlu kalmak bir gereksinim halini alıyor. Devletler de her geçen gün verilerin bir ülkeden başka bir ülkeye aktarılma yöntemlerini düzenleyen kuralları yürürlüğe koyuyor.

Örneğin, bir ofisten başka bir ülkedeki ofise bulut üzerinden çalışan verilerini aktaracak olan bir şirket, olası ihlallerden haberdar olmak için IBM’in yeni veri gizliliği motorundan faydalanabilir. Bunun ardından da şirketteki yetkili birimlere, uygun olarak bu işlemin gerçekleştirilmesini sağlamak için tüm ayrıntıları aktarabilir.

Bu konjonktürde IBM’in yeni duyurduğu patentli “Veri Gizliliği Motoru” inovasyonu (ABD Patent Listesindeki 8.695.101 numaralı patent), işletmelerin uluslararası ve kurumsal veri aktarımı gereksinimlerini bir araya getiriyor ve tüm projelere uygulanmasını sağlıyor.

Böylece kuruluşlar (özel bulut ortamı da dâhil) verileri iki ülke arasında aktarırken farklı tiplerdeki bilgiler için mevcut kısıtlamaları hızla görebiliyorlar. IBM gizlilik motoru aynı zamanda sınır ötesi gizlilik sorunlarını da işaretliyor ve çözüm önerileri öneriyor. Temel gizlilik gereksinimleri değiştiğinde güncelleme yapma özelliğine de sahip. Kullanıcılar olası ihlalleri önlemek amacıyla kendi ekiplerini yeniden inceleme konusunda yeniden bilgilendirebiliyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>