Kişisel verilerin korunması Brezilya’da temel hak olacak

0

Kişisel verilerin korunması Brezilya

Kişisel verilerin korunması Brezilya’da temel hak haline geliyor. Söz konusu anayasa değişikliği önerisi kabul edildi.

Kişisel verilerin korunması Brezilya’da temel hak olarak yasaya giriyor

Brezilya Senatosu, vatandaşların temel hakları listesine kişisel verilerin korunmasını içeren bir Anayasa değişikliği önerisini kabul etti.

Anayasa değişikliklerinin Cumhurbaşkanlığı yaptırım aşamasını gerektirmemesi nedeniyle, Kongre tarafından yasalaştırılacak olan tekliflerde dijital kanallarda bulunan veriler de yer alıyor. Değişikliğe önerisinde karşı oy çıkmadı.

Ayrıca, değişiklik, kişisel verilerin korunmasının Brezilya Anayasasının değiştirilemez bir maddesi haline geldiği anlamına geliyor. Bu, gelecekteki herhangi bir değişikliğin, veri gizliliğine ilişkin vatandaş haklarını genişletmeyi, iyileştirmeyi ve korumayı amaçlaması gerektiğini ifade ediyor.

Tasarının raportörü Senatör Simone Tebet’e göre, teklif, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (LGPD) ilkelerini Anayasa’ya getiriyor. Eylül 2020’de tanıtılan LGPD, veri sahiplerinin gizliliğini sağlamak amacıyla Brezilya’daki bireyler, kamu veya özel kuruluşlar tarafından dijital medya da dahil olmak üzere herhangi bir ortamda kişisel veri işlemeyi düzenler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>