Kişisel verilerinizi paylaştığınız 4 durum

0

Kişisel verilerinizi

Kişisel verilerinizi yeterince koruyabildiğinizi düşünüyor musunuz? Birçoğumuz bu konuya fazlasıyla dikkat ediyor olsa da her gün farkında olmadan veri ihlali kurbanı oluyoruz. İşte kişisel verilerinizi tehlikeye attığınız 4 durum:

Kişisel verilerinizi güvence altına almak

Facebook’ta beğen butonuna bastığınızda

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, Facebook gibi dijital platformlardaki hareketlerin cinsel yönelim, dini ve siyasi görüşler hakkında bilgi verdiğini ortaya koydu. Hatta bağımlılık yapıcı maddelerin yaş ve cinsiyetinizle birlikte kullanımı gibi birtakım özel niteliklere de ulaşmak mümkün. Profilinizi ne kadar güvenli yaparsanız yapıp, beğen ve paylaş gibi etkileşimlerde karşı tarafa sürekli veri aktarmaktasınız.

Akıllı telefonunuza uygulama yüklediğinizde

Akıllı telefon uygulamalarının yüzde 70’inden fazlası kişisel verileri üçüncü bir tarafa veriyor. r. Bir çoğumuz, iOS veya Android cihazımıza bir uygulama yüklediğimizde, kişisel bilgilerimize erişim izni veriyoruz. Bu izinlerin bazıları uygulamanın düzgün şekilde çalışması için önemli. Ancak geliştiricilerin verileri paylaşmasına izin verdiği için kişisel verilerin korunmasında sorun oluşturmaktadır.

Akıllı cihaz kullandığınızda (smartwatch)

Bağlantılı cihazlar konusundaki veri güvenliği ve gizlilik kaygıları gün geçtikçe büyüyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’da kişisel verilerin ihlal edildiği gerekçesiyla çocuklar için akıllı saat satışı yasaklanmıştı. Bu durum sadece akıllı saatler için geçerli değil. Örneğin güvenliği sağlaması için kullanılan IP kameralar bile hacklenmeye müsait oldukları için veri ihlaline oldukça açıktır.

Ücretsiz Wi-Fi kullandığınızda

Ücretsiz Wi-Fi kullandığımızda herhangi bir ücret ödemesi yapmıyor olsak da çok daha fazlasını ödüyoruz; kişisel verilerimi karşı taraf ile paylaşıyoruz. Yapılan bir araştırma, ücretsiz veya genel Wi-Fi kullanırken tüketicilerin yüzde 87’sinden fazlasının kendi bilgilerini potansiyel olarak riske attığını gösteriyor. Örneğin, ücretsiz Wi-Fi sunan Transport for London (TfL), ilgili reklamları ve teklifleri gerçek zamanlı olarak hedeflemek için kullanıcı hakkında Wi-Fi sistemlerinden ve mobil sinyallerden bilgi toplamanın yollarını göstermişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>