Kişiye özgü pazarlama için IBM ve Facebook’tan ortaklık

0

IBM ile Facebook tarafından gerçekleştirilen işbirliği sayesinde IBM bulut üzerinden sunduğu pazarlama ürünlerini kullanan müşterileri, artık kendi potansiyel müşterilerine pazarlama faaliyetlerini daha hızlı ve etkin gerçekleştirebilecekler. IBM’in gelişmiş analitik ve tasarım yeteneklerinin Facebook’un güçlü reklam yetenekleriyle buluşması sayesinde markalar uygulama ve cihaz bazlı temas noktalarında kişiye özgü müşteri deneyimleri oluşturabilecek ve müşterilerin nasıl yanıt verdiğini anlamak için Journey Analytics olanağını kullanabilecekler.

Gerçekleştirilen işbirliğiyle müşterilere sunulacak yeni uygulamalar sayesinde markalar, online ortamda Facebook’un reklam teknolojisinin IBM’in Journey Analytics teknolojisinin birleşiminden doğacak tamamen yeni pazarlama yöntemlerinden yararlanabilecekler. Bugün Facebook’un 1,44 milyar kullanıcısı bulunuyor ve işbirliği sayesinde erişilen veriler ve analizlerle hangi müşteri grubunun aktif olduğu daha doğru bir biçimde belirlenebilecekken birden çok kanaldaki ilgi alanları ve etkileşimleri arasında korelasyonlar da kurulabilecek.

IBM, Facebook’un anonim ve toplu hedef kitle öngörüleriyle kendi pazarlama bulutundan elde ettiği ek bilgilerin yanı sıra güçlü analitik yeteneğini kullanacak. Böylece pazarlamacıların elinde hedef kitleleriyle ilgili daha gerçekçi bir resim olacak. Örneğin yeni bir ürün lansmanı yapan bir marka, lansmanını yaptığı ürüne ilgi duyan müşteri gruplarına direkt ulaşacak. Bunun ötesinde alınan geri bildirimlerle konum bazlı olarak müşterilerine farklı özellikte ürün sunup, yine konum bazlı özel kampanyalar sunabilecek.

Facebook, IBM’in kuracağı THINKLab’e katılacak ilk şirket olacak. IBM araştırmacıları ve Facebook uzmanları diğer ortaklarla birlikte çalışarak müşteri deneyimlerini kişiselleştirmeye yönelik tasarlanan yeni teknolojilerin geliştirilmesi için birlikte çalışacaklar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>