Kitle fonlaması hakkında üç önemli bilgi

0

Kitle fonlaması (Crowdfunding) sayesinde sadece basit bir sunum ile fikrinizi milyonlarca kişiye ulaştırabilir, destek görüp görmediğini, başka bir deyişle potansiyel müşterileri olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Çok basit olmasına karşı başlamadan önce şu üç şeye dikkat etmelisiniz:

1- Kitle fonlama pazarının durumu

Kitle fonlama, son birkaç yılda çok hızlı bir büyüme gösterdi. Platformun temel faydası size daha sonra yatırımcıların karşısına çıktığınızda ürününüzün gerçekten alıcısı olduğunu gösterebilmek. Ek olarak ihtiyacınız olan kaynağın çok daha fazlasını zengin ve yatırım yapmak için şirket arayan yatırımcılar  yerine ürün piyasaya çıktığında ürününüzü satın alacak yani talebin kendisini oluşturacak müşterilerden sağlayabilirsiniz. Bunları aklınızda bulundurarak olabildiğince geniş bir pazara hitap etmelisiniz.

2- Açık bir yol ve hedef

Fikriniz çok iyi olsa bile hakkında yeterince açık olmazsanız insanlar para yatırmayabilirler. Onlara ürünü nasıl piyasaya çıkartacağınızı ve piyasaya çıktıktan sonra da işlemeye nasıl devam edeceğininiz açık ve net bir şekilde açıklamalısınız. Ek olarak pek çok kitle fonlama platformu kullanıcılara tamamlanamayan kampanyalarda paralarını geri iade ettiği için insanlar tamamlanma ihtimali bulunmayan kampanyalara destek vermek istemeyeceklerdir. Dolayısıyla gerçekten ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu iyi tahmin etmeli ve bunu nasıl kullanacağınızı insanlara iyi bir şekilde anlatabilmelisiniz.

3- Kampanya öncesi destek 

Kampanyanıza başlamadan bazı yatırımcılara veya fikrinize heyecanla yaklaşan topluluklara ulaşabilirseniz kampanyanız yayınlandığında ilk destekleri almanız garantileneceği gibi diğer insanlara “fikrin arkasında sadece sizin durmadığınızı” göstererek güven de aşılayabilirsiniz. Eğer birileri size daha önce destek olmuşsa bu yeni yatırımcılarınız için sizin değerinizi daha kolay görmelerini sağlayacaktır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>