Techinside Google News
Techinside Google News

Kitlesel kaynak siteleri olgunlaşamadı mı?

Fikirlerinize finansman kaynağı bulmak için topluluklardan para toplamak mantıklı gibi görünebilir. Ancak bu tarz servisler henüz olgunlaşmadı.
- Advertisement -

İnternetin gelişim süreci içinde yenilikçi fikirlerin ortaya çıkış ile birlikte hayata geçirilmesi de kolaylaştı. Ancak bazı fikirlerin hayata geçirilebilmesi için gerekli finansal kaynakları bulmak en gelişmiş girişim ekonomilerinde bile kolay olmayabiliyor. Bunun nedenlerinin başında ise yatırımcıların iş fikirlerine inanmaması gösterilebilir. Bu noktada girişimcilere alternatif bir çözüm yine internetin kendisinden geliyor; Kitlesel Kaynak Servisleri (crowdsource).

Indiegogo ve KickStarter şu anda dünyada en çok bilinen iki kitlesel kaynak servisi sitenin başında geliyor. Benzer yapılar Avrupa ve Asya‘da görülüyor. Gartner Research başkan yardımcılarından Anthony J. Bradley yaptığı bir araştırma ile bu tarz yapıların ABD’de binlerce, Avrupa ve Asya’da ise yüzlerce benzerinin olduğunu tespit etmiş ve genel olarak durumu şöyle özetliyor; “Maalesef pek çoğu aktif değil.”

Bradley’e göre bu sitelerin tamamı bu güne kadar 100 milyar dolar civarında kaynak temini için aracı oldular. “Bu kulağınıza yüksek bir rakam gibi gelebilir ama tüm dünyadaki ticari ölçeğin 200 Trilyon dolar olduğunu düşünürseniz daha yolun çok başındayız.” diyor Bradley.

Bradley’in analizi içinde dikkat çektiği bir diğer nokta ise bu tarz kitlesel kaynak sitelerinin iş dünyası ve tüketiciler için henüz yeterince bilinir olmadığı ve beklentilerin medyanın yönetiminde olduğu. Öte yandan Bradley şöyle diyor; “Kitlesel kaynak sitelerine yatırım yapanların bir kısmı eğlence bir kısmı da ürün için bunu yapıyor. Henüz finansal anlamda geri dönüş sağlayacak bir risk sermayesi yapısı henüz oluşmadı.”

Bradley’in daha geniş kapsamlı ancak henüz tamamladığını söylediği araştırmasına buradan ulaşabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir