Klavye seslerinden şifre öğrenilebiliyor

0

Klavye seslerinden şifre

Güney Metodist Üniversitesi araştırmacılar, bilgi güvenliği konusunda ilginç bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, klavye seslerinden şifre öğrenilebiliyor.

Klavye seslerinden şifre öğrenme yöntemi

Güney Metodist Üniversitesi araştırmacıları, bir hacker grubunun yaptığı çalışmayı inceleyerek, elde ettikleri bilgileri paylaştı. Hacker grubunun, klavyedeki her bir tuştan çıkan ses dalgalarını, akıllı telefonlar ile dinleyebildiği ve takip edebildiği öğrenildi. Daha sonra kullanıcı, klavyede şifre girişi yaptığında, bu ses dalgaları aracılığıyla kullanıcı şifresi öğrenebildiği belirtildi.

Ayrıca elde edilen şifre bilgilerinin, DeppWeb’de satışa çıkarıldığı da açıklandı.

Araştırmacılar, telefonlarda yüzlerce sensör olduğunu ve bu sensörlerinin büyük bir çoğunluğunun daima açık bir şekilde çalıştığını söylüyor. Dolayısıyla kullanıcının telefonu etrafından gelen seslerin analiz edilmesinin, hackerlar için pek de zor olmadığını söyleyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>