KOBİ’lerin yarısı sosyal medyaya gerek duymuyor!

0

KOBİ’lerin ve startup’ların sosyal medya uzayında elde edebilecekleri fayda neredeyse sınırsız. TechInside olarak bugüne kadar onlarca makale yaptık ve bunları Facebook, Twitter ve LinkedIn sayfalarımızda paylaştık. Peki ama sosyal medyayı hiç kullanmayan girişimcilere nasıl erişeceğiz?

The Alternative Board (TAB) tarafından yapılan yeni bir araştırma bizi soruyla baş başa bıraktı. Zira araştırmanın çarpıcı sonuçları bulunuyor. TAB üyesi olan ve olmayan bir grup KOBİ arasında yapılan anket, girişimcilerin yüzde 59’unun sosyal medyayı iş operasyonları için pek de önemli görmediğini gösteriyor. Diğer bir deyişle işletme sahipleri sosyal medyayı pazarlama için uygun bir alan, yeni müşteri ve iş ortaklarına erişmek için ideal bir kanal olarak görmüyor.

Dahası, aynı araştırma katılımcıların yüzde 18’inin sosyal medyada herhangi bir hesabı olmadığını gün yüzüne çıkarıyor. Yani beş KOBİ’den birinin Facebook hesabı bile yok! Benzer şekilde katılımcıların yüzde 22’si sosyal medya hesaplarını YILDA bir iki defa kontrol ettiklerini söylüyor. Yüzde 67’lik grup ise başlangıç seviyesinde kampanyalarla sosyal medyada yer alıyor. En azından haftada bir ne olup bitiyor diye sosyal ağlara giriş yapanların oranı ise yüzde 64.

TAB araştırmasının ilginç bulguları burada bitmiyor. En önemli sosyal ağları sıralayan katılımcılar, 1,6 milyar kullanıcısı bulunan Facebook’u sağladığı değer açısından ikinci sırada görüyor (yüzde 32). Onlara göre lider, yüde 38 oranla LinkedIn. Sadece yüzde 6’lık kitle Twitter’a önem veriyor ve büyük çoğunluk, Twitter’ın varlık sebebini bile sorguluyor.

Yayınladıkları raporu değerlendiren TAB CMO’su Jodie Shaw, işletme sahiplerinin sosyal medyanın profesyonel anlamda önemini anlamakta sıkıntı çekmelerini ROI veya gelir modeli oluşturma konusundaki tecrübesizliklerine bağlarken, “Belki de bir kısmı daha önce yüklü bir bütçeyle sosyal medyaya yatırım yaptı ve beklediği dönüşü alamadı” diye tamamlıyor.

Sosyal medya KOBİ’ler için fazla mı karışık?

Inc’den John Brandon ise konunun iki yönlü incelenmesi gerektiğini söylüyor: “Bu kısmen teknik bir sorun. Sosyal medya bazı insanlar için anlaşılması zor hale gelebilir. Tanıdığım bazı kimseler Twitter’da ne yapmaları gerektiğini bile bilmiyor. Onlar için sosyal ağlar, insanların gün boyu yaptıklarını paylaştıkları mecralardan ibaret. Buradan blog yazılarına link vermek ya da sektör liderleriyle iletişime geçmek akıllarına gelmiyor.”

İkinci kısım ise yatırımın geri dönüşü (ROI) konusundaki belirsizlik. Parlak bir broşür bastırdığınızda bunu elinizde tutabilir, fiziksel olarak dağıtabilirsiniz. Bu yatırımın bir dönüşü vardır. Bazı işletmeler dijital bir içeriğe yatırım yapmaktan çekindiği için tüm süreci es geçmeyi tercih ediyor. Bir sosyal medya uzmanı istihdam etmek ya da personele düzenli olarak sosyal ağlara içerik girmeyi öğretmek hem finansal hem operasyonel açıdan bir yükümlülük getiriyor.

Jodie Shaw, sosyal medyada gerçek bir başarı elde edebilmek için işe bir topluluk oluşturmakla başlanması gerektiğini hatırlatıyor ve ekliyor: “Becerikli sosyal medya pazarlamacıları bir topluluk oluşturduktan sonra gerekli yönlendirmeleri yaparak kitleyi istediği içeriğe çekebilir. Çoğu KOBİ henüz kitle oluşturmadan fikir liderliğine soyunmak istiyor.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>