KoçSistem’den veri merkezi atağı

0

KoçSistem, Zenium Technology Partners ile işbirliği yaptığını duyurdu. KoçSistem Zenium’un İstanbul’da inşaatına başladığı İstanbul One’da, büyük hacimlerde toplu alan kiralama ve sistem yönetimi ihtiyacı olan şirketlere, barındırma ve yönetilen hizmet çözümleri sunacak.

Dudullu mevkiinde bulunan ve inşaatı devam eden İstanbul One’ın, Ocak 2015’te tam anlamıyla faaliyete geçmesi planlanıyor. Tamamlandığında, toplamda 12.000 m²’lik teknik alanda, Türkiye’nin en büyük veri merkezi olarak hizmet sunacak olan İstanbul One için Zenium’un 160 milyon dolar değerinde yatırım yapması bekleniyor.

İstanbul One, Türkiye veri merkezi sektörüne kazandırılan sayılı büyük yatırım projelerinden biridir.

İstanbul One, Zenium’un Türkiye’deki ilk yatırımı olmasının yanı sıra bölgede yaratacağı etki ile de adından söz ettirmeye başladı. KoçSistem’in, sadece sektör değil, Türkiye açısından da stratejik öneme sahip bir iş ortaklığına imza attığını dile getiren KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, KoçSistem’in son yıllarda hükümetimizin belirlediği ve ülkemizin veri merkezi işletmeciliği için bir cazibe merkezi haline getirilmesinin amaçlandığı vizyona da hizmet ettiğini söyledi.

Şirketlerin, KoçSistem’in İstanbul One’da sunacağı model ile kendi işlerine odaklanmalarını sağlayacak altyapı, donanım ve yetkin insan kaynağına sahip olacaklarını ifade eden Nalbantoğlu açıklamasını şu sözleri ile tamamladı: “Türkiye’de şirketlerin çoğunun, kendi iş alanlarının dışına çıkarak veri merkezi kurma ve sistem işletimini en baştan öğrenerek yapma eğiliminde olmalarının, milli sermaye kullanımı açısından bir kayıp olduğunu biliyoruz. KoçSistem olarak hem bu kaybın önüne geçmeyi, hem de bizim gibi veri merkezi alanında büyük yatırımlar yapmayı planlayan şirketlere bu merkezden faydalanarak tasarruf sağlayabilecekleri, bir hizmet modeli sunmayı hedefledik.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>