Kokuları ayırt eden yapay zeka geliştirildi

0

Kokuları ayırt eden yapay zeka

Araştırmacılar, kokuları ayırt eden yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka ile koku biliminde yeni bir dönem başlayabilir.

Kokuları ayırt eden yapay zeka nasıl çalışıyor?

Günümüzde kişiden kişiye değişen duyular arasında en kritiği için ‘koku almak’ diyebiliriz. Aynı kokular, farklı kişiler için farklı içeriklere sahip hissi oluşturabiliyor.

Google araştırmacıları, bunu objektif bir noktaya getirmek için yeni bir yapay zeka geliştirdi. 5000 molekülden oluşan bir veritabanı oluşturan araştırmacılar, farklı kombinasyonlar için kokuları yapay zekaya öğretti. Daha sonra yapay zekaya farklı kokular gösterildi. Yapay zeka, moleküllerinin yapılarına göre bu kokuları başarılı bir şekilde tahmin edebildi.

Araştırmacıların, sıradaki hedefinde ise bu veritabanını daha geniş bir hale getirmek ve farklı kokuların da algılanabilmesini sağlamak var. Bu yapay zeka, özellikle kozmetik alanında faaliyet gösteren şirketler için piyasa araştırmalarında kullanılabilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>