Kömür santrali blockchain için yeniden açılıyor

0

Kömür santrali

Avustralya’daki bir kömür santrali, kripto para madencileri için yeniden devreye alınıyor. Kripto para madencileri, donanımları için duydukları elektrik ihtiyacını kömür santrali ile karşılayacak.

Kömür santrali yeniden devreye alınıyor

Avustralya’nın Hunter Vadisi’nde eskiden kömürle çalışan ve bir santral, Bitcoin madencilerine ucuz güç sağlamak amacıyla yeniden açılıyor. IOT Group adında bir teknoloji şirketi, enerji santralini canlandırmak ve içinde bir Blockchain Operasyon Merkezi olarak adlandırılan kripto-para birimi madencilik işletmesi kurmak için yerel enerji şirketi ile ortaklık kurdu. Böylelikle, madencilere toptan elektrik fiyatıyla doğrudan ucuz elektrik sağlanacak.

2014 yılında kapatılan Hunter santralinin, 2019 yılında madenciler için tekrar devreye alınması planlanıyor. Prototip bir proje olarak nitelendirebileceğimiz bu anlaşma, enerji santrallerini teknoloji şirketleri için daha da çekici hale getirmeyi umuyor. İlerleyen yıllarda güneş ve rüzgar enerjisi gibi daha temiz kaynaklar bu listeye eklenebilir.

Kripto para madenciliği, enerji sorununu da beraberinde getiriyor. Bu nedenle Çin, ülke genelindeki madencilik çalışmalarını azaltmaya çalışıyor.

Yunan bir mühendis olan Foteinis’e göre, tüm kripto madenciliğinin yüzde 58’i kömürle çalışan santrallerin yoğun bir şekilde bulunduğu Çin’de gerçekleşiyor. Bir yaşam döngüsü değerlendirmesi kullanan Foteinis’e göre Bitcoin ve Ethereum madenciliği, ortalama 6.8 milyon Avrupa ​​nüfusu kadar ya da 43.9 milyon ton karbondioksit eşdeğeri kadar sera gazı üretiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>