Konum isteyen uygulamalar için sınırlama geliyor!

0

Google, konum isteyen uygulamalar için sınırlama getiriyor. Play Store’da yapılacak bu sınırlamayla, kullanıcıların kişisel verilerin gizliliğinin sağlanması hedefleniyor.

Play Store’da konum isteyen uygulamalar için sınırlama

Günümüzde birçok uygulama, ihtiyacından çok daha fazla veriyi kullanıcılardan topluyor. Google, Play Store’da yapacağı yeni düzenlemeyle, bu uygulamalara yönelik sınırlama getirmeye hazırlanıyor.

Uygulamaların büyük bir çoğunluğu, kullanıcılardan özellikle konum bilgisi alıyor. Alınan bu bilgi kullanıcıların batarya ömrüne doğrudan olumsuz etki ettiği gibi, gereksiz yere alınan konum bilgileri gizliliği de tehlikeye atıyor. Play Store’daki yeni düzenlemeyle, kullanıcılardan gereksiz yere konum bilgisi alan uygulamalara sınırlama getirilmesi hedefleniyor.

Ancak Google’ı bu sınırlamayı getirebilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç olacak. Nisan itibariyle uygulanmaya başlanacak bu kararla, yen uygulamalara 3 Ağustos tarihi itibariyle yaptırım uygulanacak. Eski uygulamaların denetlenip platformdan kaldırılma tarihi ise 2 Kasım olacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>