Techinside Google News
Techinside Google News

Konum tabanlı mobil reklamlar alışverişi körükleyecek mi?

- Advertisement -

Akıllı telefonlarımız ya da tabletlerimiz aracılığıyla hemen hepimiz konum tabanlı bir uygulama kullanıyoruz ve pazar rakamlarına bakıldığında gözle görülür bir artış da hissediliyor. Bu artış da konum tabanlı reklamcılığı pazarlamacılar açısından daha da cazip hale getiriyor. Google tarafından konuyla ilgili yapılan son araştırmaya göre mobilden gelen aramaların oranı yüzde 50’ye ulaşmış durumda ki bu rakam 2011 yılında yüzde 40’lar seviyesinde seyrediyordu.

 “Alışveriş tarafında mobilden gelen aramaların oranı yüzde 50’ye ulaşırken bunların yüzde 39’u da eyleme dönüşüyor”

Location-Based-MarketingAynı araştırmaya göre aramalarını mobilden yapan kullanıcıların yüzde 39 gibi büyük bir oranı da bu sonuçlar üzerinden eyleme geçiyor yani alışveriş yapıyor. Bu rakamlar birlikte ele alındığında, arama eğilimleri tüm perakendeciler için büyük haber niteliği taşıyor.

Dünyada Neler Oluyor?

Tüm bu bilgiler ışığında dünyada da hızlı gelişmeler yaşanıyor. ABD merkezli iki şirket stratejik bir ortaklık açıkladı ve konum tabanlı mobil reklam kampanyalarının etkinliğini ölçen yeni bir mobil çözümü duyurdu. Bu yeni ürün, bir perakendecinin mobil reklam kampanyasını görüntüleyen ve görüntülemeyen insanların oranını ölçüyor. Ürün daha sonra bu rakamı perakendecinin mağaza ziyaret sayılarıyla karşılaştırmasını sağlayarak pazarlama stratejisini yönlendirmesine katkı sağlıyor.

Evet, ilk etapta mobil teknolojiler insanların alışveriş dürtülerini yönlendirecek niteliğe kavuştu. Ancak özellikle konum tabanlı servislerin bu pastayı ve oranı artırabilmesi için güç kaybetmeden yenilikler ortaya çıkartması gerekiyor. Yoksa konum tabanlı servis dendiğinde uzunca bir süre daha aklımıza sadece Foursquare gelmeye devam edecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir