Konut tipi pil satışlarında artış yaşanıyor

0

Konut tipi pil

Enerji depolama artık üretim, iletim ve dağıtımın ayrılmaz bir parçası haline geldi. bu nedenle konut tipi pil satışlarında da ciddi bir artış yaşanıyor.

Endüstri derneği BVES, vatandaşların daha ucuz, yenilenebilir ve daha güvenilir bir enerji kaynağı için enerji depolama teknolojisi kullanması nedeniyle Almanya’da ev tipi elektrikli pillerin satışlarının 2022’de yüzde 67 artabileceğini söyledi.

BVES, 3Energie Consulting tarafından üstlenilen bir çalışmayı sunarken, “Yüksek enerji fiyatları ve arz güvenliği arayışı, 2022’de ev tipi akülere daha fazla ivme kazandıracak” dedi.

Raporda, ev tipi güç pili satışlarının 2021 sonunda 430.000 iken bu yıl yüzde 67 artabileceği belirtildi. Nisan ayı itibariyle, bu sayı bir veya iki büyük nükleer santrale eşdeğer olan 2.5 gigawatt (GW) kapasiteyi temsil eden 500.000’e yükseldi.

Çoğunluğu çatı güneş enerjisi üretimi olan evlere kurulan 2021’in sonundaki ünite sayısı, 2020’ye göre 145.000 yani yüzde 50 arttı. Böylelikle 2015’teki sayının 14 katına ulaşıldı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>