Köpekler için nabız sensörü geliştirildi

0

Köpekler için nabız sensörü

Inupathy isimli bir girişim, köpekler için nabız sensörü geliştirdi. Bu nabız sensörüyle köpeğin duygu durumu hakkında bilgi edinilebiliyor.

Köpekler için nabız ile duygu takibi

CES 2020’de tanıtılan yeni teknolojiler arasında, Inupathy köpekler için geliştirdiği sistemle dikkat çekti. Özel bir aksesuardan oluşan bu sistem, köpeklerin nabzını ölçebiliyor.

Inupathy’nin geliştirdiği sistemde, köpek aşırı stresli ve nabzı yüksekse aksesuar üzerindeki LED aydınlatma kırmızı yanıyor. Rahat bir duruma geçtiğinde ise LED’in rengi bu sefer yeşile dönüyor. Köpek mutlu olduğunda ise LED aydınlatmanın rengi gökkuşağına dönüyor. Ayrıca aksesuardan toplanan veriler analiz edilerek, mobil uygulama üzerinden kullanıcılara bilgiler ve tavsiyeler verilebiliyor.

Projeyi kitle fonlama ile hayata geçirmeyi planlayan Inupathy, henüz ticari satışlar için yeterli destek toplayamadı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>