Koronavirüs dolandırıcılığı 23,3 milyon dolara ulaştı

0

Koronavirüs dolandırıcılığı

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), koronavirüs dolandırıcılığı faaliyetlerinin 23,3 milyon dolar bandına ulaştığını açıkladı. Bu konuda tüketicilerin dikkatli olması gerekiyor.

Koronavirüs dolandırıcılığı nasıl yapılıyor?

Koronavirüs salgını tüm dünyada panik oluşturduğu için bu dönemde tüketiciler bilinçsiz ve aceleyle hareket edebiliyor. Yaşanan bu endişe, dolandırıcıların krizi kendi faydaları için kullanmasını daha kolay hale getirdi.

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından paylaşılan bilgilere göre koronavirüs ile yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin faturası 23,3 milyon dolara ulaşmış durumda. FTC’ye dolandırıldığını bildirerek başvuran kişilerin sayısı ise 15 bine ulaştı.

FTC özellikle telefon, internet ve SMS aracılığıyla dolandırıcılık yapıldığını belirtiyor. İnternetten satılan maskelerin kullanıcılara ulaştırılmaması en yaygın dolandırıcılık faaliyetleri arasında yer alıyor.

Ayrıca bu dönemde bilgilendirme ve tıbbi ekipman satışı adı altında açılan birçok site kullanıcıların kişisel verilerini topluyor.

FTC, telefonla arayarak bu kişilere koronavirüs bulaştığının söylenmesi ve bunun karşılığında ödeme talep edilmesinin de en yaygın dolandırıcılık faaliyetleri arasında olduğunu belirtiyor. Ayrıca SMS ile da kullanıcılar tuzağa düşürülebiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>