Koronavirüsün e-ticarete etkileri açıklandı

0

koronavirüsün e-ticarete etkileri

Ticaret Bakanlığı tarafından koronavirüsün e-ticarete etkileri açıklandı. Açıklanan verilerde 2019 yılına göre kıyaslamalar da yapıldı.

Koronavirüsün e-ticarete etkileri devam ediyor

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada vatandaşlar temastan kaçınan bir tutum izliyor. Bu da fiziksel ticaretlerin, dijital ticarete dönüşmesini de etkiliyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan çalışmayla, 2020’nin ilk 6 ayına yönelik e-ticaret verileri açıklandı. Açıklanan bu verilerde koronavirüsün etkileri çok açık bir şekilde görüldü.

2019’un ilk 6 aylık dönümüde 55,9 milyar TL olan e-tciaret hacmi, yüzde 64’lük artışla 91,7 milyar TL’ye ulaştı. Verilen siparişlere baktığımızda ise 2019’un ilk 6 ayında 558,7 milyon sipariş, 2020 ilk 6 ayında ise 850,7 milyon adet sipariş verildiği görünüyor. Bu da siparişlerde yüzde 52,3’lük bir atış anlamına geliyor.

koronavirüsün e-ticarete etkileri
koronavirüsün e-ticarete etkileri

Özellikle salgının ülkemiz için ilk ayları olarak nitelendirebileceğimiz Mart, Nisan ve Mayıs aylarında online market harcamalarında yüzde 420, kimysal harcamalarında yüzde 169, beyaz eşya harcamalarında ise yüzde 102’lik bir artış görüyoruz.

En büyük düşüş ise yüzde 80 ile konaklama, yüzde 76 ile seyahat ve yüzde 75 ile havayolu harcamalarında görüldü.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>