Techinside Google News
Techinside Google News

Korsan alan adları hak sahiplerini zorda bırakıyor!

Korsan alan adları ile ilgili Google’a şikayetler artıyor. Google’a bu konuda yapılan bildirimler yedi milyarı geçmiş durumda.

Geçtiğimiz birkaç yılda, telif hakkı sahipleri Google’dan beş milyon benzersiz alan adından URL’leri kaldırmasını talep etti. Bunlar arasında The Pirate Bay gibi bariz korsan sitelerin yanı sıra Netflix ve Disney+ gibi yasal yayın hizmetleri de yer alıyor. En çok göze çarpan şey, sorunun büyük bir kısmından tüm alanların küçük bir kısmının sorumlu olması. Telif hakkı sahipleri yedi milyardan fazla telif hakkı ihlalinde bulunan URL’yi Google’a bildirdi. Bir noktada arama motoru günde üç milyona yakın bağlantıyı işliyordu. En uygun tabirle bu, göz kamaştırıcı bir rakam.

Korsan alan adları ile gerçek markalar zarar görüyor

Son yıllarda günlük hacim yavaş yavaş azaldı. Bu kısmen Google’ın korsan sitelerin arama sonuçlarında daha az görünür hale getirilmesi yönündeki aktif politikasından kaynaklanmakta. Yıllar süren şikayetlerden sonra bu çabalar telif hakkı sahipleri tarafından olumlu karşılandı.

Google’ın yaptırım çabaları ve diğer korsanlıkla mücadele önlemlerine yanıt olarak, bazı korsan siteler düzenli olarak yeni alan adlarına geçiş yapmaktadır. Bu, ilerleme genellikle uzun sürmediğinden, geçici de olsa bu sitelerin tekrar arama sonuçlarına dahil edilmesine yardımcı olabilir. Arama motoru yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Google, kayıtların başlamasından bu yana beş milyon benzersiz alan adı için yayından kaldırma bildirimleri aldı.

En çok bildirilen iki alan adı olan daft.sex ve dsex.to nispeten yeni. Yetişkinlere yönelik bu siteler , daha önce ABD federal mahkemesinde sitelerin operatörüne karşı dava açan Pornhub’ın ana şirketi Mindgeek tarafından büyük bir yaptırım çabasıyla hedef alındı. Daftsex sitesi .com alan adını kaybettikten sonra alternatiflere yöneldi ve bu alternatifler daha sonra hem mahkemede hem de Google aracılığıyla Mindgeek tarafından hedef alındı. Daft.sex ve dsex.to alanları yalnızca birkaç aydır aktifti ancak bu kısa sürede çeyrek milyara yakın yayından kaldırma bildirimini tetikledi.

İlk ondaki diğer alan adları karışık diyebiliriz. Üçüncü sırada ise 68 milyondan fazla hedeflenen URL ile dosya paylaşım hizmeti 4shared.com’u görüyoruz. Bunların çoğu yıllar önce kaldırıldı . Yakın zamanda 4shared, filtreleme teknolojilerini kullanarak korsanlığı önlemek için hak sahipleriyle aktif olarak çalışmaya başladı. Listede ayrıca mp3toys.xyz gibi bilinmeyen siteler de yer alıyor. Bu alan adı yarım on yılı aşkın bir süredir etkin değil ancak daha önce korsan MP3’ler barındırıyordu ve 50 milyondan fazla rapor edilen URL’yi tetikliyordu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir