Kota harcamasına müşterek çözümler bulunuyor

0

İnternet kullanımının en can sıkıcı yanlarından biri, operatörün veya hizmet sağlayıcının kullanıcıya tahsis ettiği kota ve bu kotanın bitmesi. Adil kullanım veya veri paketi adı altında uygulanan internet kotası yöntemi, özellikle günümüzde internet hızının artması ve yüksek veri akışı gerektiren uygulamalar karşısında oldukça yetersiz kalmaya başladı. Herkesin cep telefonunda bulunan 2’den fazla mesajlaşma uygulaması, paylaşılan videolar, görsel içeriklerin bulut hizmetlere kaydedilmesi, neredeyse hiçbir şey yapmadan internet kotasının bitmesini sağlayabiliyor.

İnternet kotası hakkında, altyapı eksikliğinden doğan bir takım zafiyetlerin giderilmesi amacı ile oldukça mantıklı argümanlar ileri sürülebilir. Ancak Facebook’ta şöyle bir dolaşmanın bile yüzlerce megabayt veri harcadığı günümüz dijital multi medya dünyasında kullanıcılar, hiçbir kota ile memnun olamazlar. Operatörler ve hizmet sağlayıcılar da bunun farkında.

Bu farkındalık en sonunda her iki tarafı da kısmen memnun edecek çözümlerin yolunu açıyor. Bu çözümlerin başında, kullanıcıların en çok değer verdikleri ve işlevselliği yüksek uygulama ve hizmetlerin harcadıkları veriyi, kotaya dahil etmemek var. Bu yöntem, yurtdışında yaygınlıkla uygulanıyor. Ülkemizde de benzer uygulamalar var. En son örnek ise, dünyanın en çok kullanılan anında mesajlaşma ve dosya paylaşım uygulaması Whatsapp için geldi.

Türk Telekom tarafından Eylül ayında 25 yaş ve altındaki gençlerin kullanımına sunulan Selfy ile gençler hem yurtiçinde hem de yurtdışında Whatsapp üzerinden ücretsiz mesajlaşabilecek.

Gençlerin kendi kurallarını kendilerinin koyduğu yeni gençlik dünyası Selfy’nin Whatsapp kampanyasından faydalanmak isteyen Selfy’liler, WHATSAPP yazarak 4545’e kısa mesaj gönderip ya da müşteri hizmetleri aracılığıyla kampanyaya kayıt olabilecekler.

Faturasız Selfy’liler, otuz günde bir tek seferde 25 TL ve üzeri yükleme yaparak kampanyadan yararlanabilecek. Faturalı Selfy’lilerin ise bu kampanyadan faydalanabilmeleri için 1GB ve üzeri internet içeren her şey dahil bir tarifeye kayıtlı olması gerekiyor. Selfy’liler böylece birbirlerine ücretsiz olarak Whatsapp üzerinden video, fotoğraf ve sesli mesaj gönderebilecek ve bu gönderileri internet paketlerindeki kotalarını etkilemeyecek.

Yurtdışında da ücretsiz

Selfy’liler Whatsapp kampanyası kapsamında yurtdışında da 50MB’a kadar ücretsiz mesajlaşabilecek. Selfy’lilerin ücretsiz mesajlaşabileceği ülkeler ise şöyle: ABD, Andora, Arnavutluk, Almanya, Avusturya, Bahreyn, Belçika, Belarus, Bosna, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Karadağ, Kuveyt, KKTC, Litvanya, Lichtenstein, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldovya, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Vatikan, Yunanistan.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>