Kraliyet düğünü için yüz tanıma sistemi

0

Bütün kadınların hayalini kurduğu kraliyet düğünlerinden biri önümüzdeki günlerde İngiltere’de gerçekleşecek. Masallara konu olan “yakışıklı prensle evlenip prenses olan kız” öyküsünün gerçeğe dönüşmesini ekran karşısında heyecanla seyredecek olan dünyanın her yerindeki yüz milyonlarca genç kız ise aynı düğünde yer alacak ünlüleri de anı anına takip edebilecekler.

Peri masalı gibi düğün

İngiltere’nin ünlü haber kanalı Sky News, bu müthiş “peri masalı” düğün için, genç kızları ekran karşısında meraktan ve keyiften heyecanlandıracak bir teknolojiyi yayın araçlarına adapte etmeye başladı.

Canlı yayın sırasında anı anına yüz tarama teknolojisini çalıştıracak olan Sky News bu sayede düğündeki tüm selebritileri hemen tespit edecek ve izleyicilerine hangi selebritinin hangi anda, nerede ne yaptığını gösterebilecek. 

Öte yandan Sky News’un dünyaya canlı olarak yayınlayacağı bu “peri masalı”nda kullanılacak yüz tanıma teknolojisinin, dünyada yüz tanıma teknolojisi uygulamalarının da yaygınlaşmasını hızlandırması bekleniyor. 

Facebook, 2009’da yüz tanıma teknolojisini sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı fotoğraflardaki kişileri tanımak için yayına almış ancak mahremiyet tartışmaları nedeniyle özelliği geri çekmek zorunda kalmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>