Kredi kartıyla kripto para alımını yasakladılar

0

ABD’nin en önemli üç bankası, Bank of America, JP Morgan Chase ve Citigroup kredi kartlarıyla kripto para satın alınmasına engel koydular. Bu bankaların kredi kartlarını kullananlar artık doğrudan kredi kartı üzerinden kripto para alışveriş yapamayacaklar.

Kredi kartı müşterileri borca battı

Kripto paraların aşırı volatil yapıları nedeniyle borç parayla yani krediyle yapılan işlemlerde kullanıcıların büyük zarara uğrama riski olduğunun altını çizen bankalar, müşterilerinin finansal stabilitelerini korumak için bu kararı almak zorunda kaldıklarının altını çizdiler.

Bitcoin de dahil olmak üzere neredeyse tüm kripto paralar Aralık ve Ocak aylarında zirve değerlerini gördükten sonra Ocak’ın son üç haftası içindeki düşüşle %50’den fazla değer kaybettiler. Yükseliş anında krediyle kripto para satın alanlar şu anda %50 dolayında zarardalar ve bankalara borçlu durumdalar.

Öte yandan benzer bir kararı Türkiye’deki bankaların da uyguladığına dair raporlar var. Pek çok kullanıcı farklı kripto para borsalarından farklı bankaların kredi kartlarından alışveriş yapmaya çalıştıklarında bankanın alışverişe onay vermediğine dair şikayetler dile getiriyorlar. Ancak Türk bankaları bu konu hakkında resmi bir açıklama yapmış değiller.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>