Techinside Google News
Techinside Google News

Kripto dolandırıcısı Do Kwon Karadağ’da tutuklandı

Karadağ'da sahte belgelerle seyahat eden ve kripto para kaçakçısı Do Kwon olduğundan şüphelenilen bir kişi tutuklandı.

Karadağ İçişleri Bakanlığı, kripto para kaçakçısı Do Kwon olduğundan şüphelendikleri, sahte belgelerle seyahat eden bir kişiyi havalimanında tutukladıklarını Twitter’dan açıkladı. Güney Koreli Do Kwon, başarısız kripto para birimi Terra’nın ve geçen baharda çöküş yaşayan kardeş tokeni Luna’nın kurucusu. Geçen yılın baharında Terra yüzünden, 60 milyar dolara yakın yatırımcı fonu yok oldu ve kripto para piyasası bu olaydan etkilendi. Eylül ayında, Güney Kore kolluk kuvvetleri, ülkenin sermaye piyasası yasasını çiğnediği suçlamasıyla Kwon’un tutuklanması için bir emir çıkarmıştı. Ancak yetkililer onun nerede olduğunu bulamamıştı.

Do Kwon Kırmızı bültenle aranıyor

Do Kwon, Singapur’da ikamet ediyor görünüyordu ama adresinde bulunamadı. Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarıldığında çoktan kayıplara karışmıştı oysa Twitter’da halen aktifti. Terra-Luna token sisteminin yeniden canlandırılmış bir versiyonunu sosyal medyada savunmaya devam ediyordu ve FTX’in şok edici çöküşü hakkında görüşlerini yazıyordu. Kwon’un, Sam Bankman-Fried adlı sahte kişinin hesabını yönettiği tahmin ediliyor. Bu Twitter profili hakkında başka suçlamalar da var. Kwon, polisten kaçmadığını, güvenlik sebebiyle gizlendiğini iddia ediyordu.

- Advertisement -

ABD’de dava açıldı

Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki bir havaalanında Kwon olduğunu düşündükleri şüpheliyi tutuklayan Karadağlı yetkililer, kimliğinin doğrulanmasını beklediklerini açıkladı. Güney Kore istihbaratı Kwon’un aralık ayından beri Karadağ’da olduğunu düşünüyor. Karadağ’ın Güney Kore ile suçluların iadesi anlaşması da yok. Ama ABD ile 1901 yılına dayanan bir anlaşması var.

Kwon’a karşı ABD’de alınmış bir karar bulunmuyor. Bu yüzden tutuklanan kişi Kwon çıkarsa ABD’ye iadesinin yapılması söz konusu olmayabilir. Yine de ABD’nin bu konuda bir girişimi mevcut. Geçen ay Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Kwon’a “algoritmik bir stablecoin ve diğer kripto varlık menkul kıymetlerini içeren milyarlarca dolarlık bir kripto varlık menkul kıymetleri dolandırıcılığı” suçundan hukuk davası açtı. Mart ayında ise Adalet Bakanlığı, Kwon’un Terra-Luna’nın batışı konusundaki suçunu araştırmaya başladı.

Luna krizi nedir?

Terra (Luna) projesi 2018’de Terra form Labs’den Do Kwon ve Daniel Shin tarafından kuruldu. Ancak bu coin Mayıs 2022 tarihinde USTC tarafında yaşanan kriz sonrası sert çatallanmaya maruz kaldı ve saldırıya uğradığı iddia edildi. Mayıs 2022’de Terra blok zinciri üzerinde çalışan USTC stabil kripto paranın değerini kaybetmesi ile eski Luna’nın (LUNC) fiyatı yüzde 99,99 düştü. Değeri teorik olarak 1 USD olan USTC ise yüzde 98’in üzerinde değer kaybı yaşadı. Terra yüzünden, yatırımcıların 60 milyar dolar kaybettiği hesaplanıyor. Mayıs 2022 tarihinde yaşanan bu olay kripto para piyasalarında Luna Krizi olarak biliniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir