Techinside Google News
Techinside Google News

Kripto dünyasının kötü adamı Sam Bankman-Fried için işler yolunda!

New York Güney Bölgesi mahkemesinin sunduğu bir yazıya göre; ABD savcıları, kripto kötü adam Sam Bankman-Fried'in (SBF) ikinci duruşmasına devam etmeyi planlamıyor.

Savcılar, kripto kötü adam SBF davasında sunulacak delillerin çoğunun Ekim ayındaki duruşmasında zaten değerlendirildiğini öne sürdüler; bu olay, jürinin sadece dört saatlik müzakeresinin ardından suçlu kararıyla sonuçlandı.

Ayrıca, mektupta ek yasal işlem başlatılmamasının bir nedeni olarak “hızlı çözüme yönelik güçlü kamu yararı” belirtiliyor.

- Advertisement -

Ek bir duruşmadan vazgeçmek, SBF’yi yasa dışı kampanya katkıları yapma komplosundan sorumlu tutmamak anlamına gelse de, ek mahkeme tarihleri, iade şartları konusunda Bahamalar ile müzakere yapılmasını gerektireceğinden, Mart 2024’te planlanan cezanın verilmesini kesinlikle geciktirecek.

SBF, Aralık 2022’de kripto borsası FTX’in merkezinin bulunduğu Bahamalar’dan ABD’ye iade edildi. Ada ülkesi sekiz suçlamadan yedisinde iadeyi kabul ederken, yerel yetkililer komplo suçlamasıyla iadeye razı olmadı. Bu nedenle ABD mahkemeleri sekizinci suçlamayı takip edemedi.

SBF’nin ilk duruşmasında yedi suç kararı çıktı. Bunlar arasında elektronik dolandırıcılık yapmak için iki komplo, iki elektronik dolandırıcılık suçu, emtia dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmak, menkul kıymet dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmak ve kara para aklamak için komplo kurmak vardı. Tüm bunlar, toplam maksimum 110 yıl hapis cezasına anlamına geliyor.

Ancak avukatlar, başvurularında kampanya finansmanı suçlamasının takip edilmemesine rağmen cezalandırmayla ilgili olarak değerlendirilebileceğini yazdı.

Savcıların mektubunda, ceza kararının aynı zamanda “muhtemelen sanığın suçlarının mağdurları için müsadere ve tazminat emirlerini de içereceği” ayrıntılı olarak belirtildi.

SBF’nin diğer kuruluşu olan kripto ticaret şirketi Alameda Research’ün, FTX müşteri mevduatlarını 65 milyar dolara kadar kredi limiti olan bir rüşvet fonu olarak kullandığı iddia ediliyor.

United States vs Bankman-Fried’a göre paydaşlar, ifade edildiği gibi, bu fonlar Alameda Research’ü kurtarmak için kullanıldığında yaklaşık 10 milyar dolar dolandırıldı.

SBF bir zamanlar Forbes dergisinin kapağını süsleyen ve fedakar olarak selamlanan medyanın gözdesiyken, çeşitli planlarının çökmesiyle farklı bir tablo ortaya çıktı.

Kurbanlarının pahasına yaşadığı iddia edilen yozlaşmış yaşam tarzına ek olarak, ticari hesapların dondurulması karşılığında Çinli yetkililere 40 milyon dolar değerinde kripto para rüşveti vermekle ve tahrifata tanık olmakla da suçlanıyor.

Bu arada, özenle hazırlanmış kamusal imajı, kamuoyunun haberi olmadan başkalarının parasıyla yapılan hem siyasi hem de hayırseverlik amaçlarına yapılan bağışları içeriyordu.

 Çalınan FTX fonlarının 100 milyon dolardan fazlasının, 2022 ABD ara seçimlerinde siyasi kampanya katkıları olarak kullanıldığı iddia ediliyor. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir