Kripto para borsası BitMEX davalık oldu

0

Kripto para borsası BitMEX

HDR Global Trading Limited’e ait olan kripto para borsası BitMEX davalık oldu. BitMEX, yasal mücadele vermek zorun kaldı.

Kripto para borsası BitMEX neden davalık oldu?

Günümüzde kripto paralar bir yandan benimsenmeye çalışılırken, bir yandan da kripto para borsalarıyla ilgili ortaya çıkan iddialar, bu sürece olumsuz etki ediyor.

Kripto para borsalarına kullanıcıların şüphe ile bakması, kripto paraların yaygınlaşmasını önlüyor.

BitMEX ile ilgili kurum ve kişilere açılan davada, yasa dışı bağışlarda bulunulduğu ve piyasanın manipüle edildiği iddia edildi.  Ayrıca BitMEX kara para aklama ve hileli ticari işlemlerle ilgili de suçlandı.

Davanın ABD’de açılmasının ana nedeni ise BitMEX’in 2019 yılındaki işlem hacminin yüzde 15’ini ABD’de gerçekleştirmesinden kaynaklandı. Bu da ABD’de herhangi bir lisans almadan 138 milyar dolarlık işlem yapıldığı anlamına geliyor.

Mahkemeye sunulan iddialarda, bu işlem hacminin 3 milyar dolarlık kısmının yasadışı bir şekilde gerçekleştiği belirtiliyor. Daha önce de manüpilasyon iddiaları ile gündeme gelen BitMEX, son 6 aylık dönemde piyasa payının yarısını kaybetti. Bu da yatırımcıların BitMEX’e duyduğu güvenin azaldığının bir göstergesi diyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>