Kripto para dolandırıcılığı vakaları artıyor

0

Kripto para dolandırıcılığı

Kripto para dolandırıcılığı vakaları son yıllarda artış gösteriyor. Fransa’da AMF tarafından yayınlanan bir raporda, dolandırıcılık vakalarına yönelik istatistikler açıklandı.

Kripto para dolandırıcılığı yüzde 14 bin arttı

Fransa Finansal Piyasalar Otoritesi (AMF), kripto para sektöründeki suç faaliyetlerine yönelik yeni bir rapor yayınladı. 2016 ve 2018 tarihlerini içeren raporda, 2 yıllık süreçte yaşanan dolandırıcılık vakaları incelendi. Rapora göre kripto para sektöründe 2016 yılında sadece 18 adet dolandırıcılık soruşturma talebi bulunurken, 2018 yılında bu 2 bin 600’ü geçti. Yani dolandırıclık vakaları yüzde 14 bin artış gösterdi.

Kripto para piyasasının tam aksine diğer alanlardaki dolandırıcılık vakalarında ise azalma görüldü. Forex ve opsiyon piyasalarda dolandırıcılık 2016 yılında 3 bin 768 dolandırıcılık vakası görülürken, 2018 yılında bu sayı binin altına düştü. Özellikle kripto para piyasasında yaşanan yükseliş, kötü niyetli kişilerin de bu alana yönelmesine neden oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>