Kripto para ile ithalat ve ihracat hareketleniyor

0

Kripto para ile ithalat

İran kripto para birimini kullanarak ilk resmi ithalat siparişini verdi. 10 milyon dolar değerindeki sipariş, ülkenin doların egemen olduğu küresel finansal sistemi atlayan dijital varlıklar aracılığıyla ticaret yapmasına ve Rusya gibi benzer şekilde ABD yaptırımlarıyla sınırlandırılan diğer ülkelerle ticaret yapmasına izin verme yolunda ilk adım oldu.

Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan bir yetkili: “Eylül sonuna kadar kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımı hedef ülkelerle dış ticarette yaygın olarak kullanılacak” dedi. ABD, İran’a, ülkenin petrol, bankacılık ve denizcilik sektörlerinden yapılanlar da dahil olmak üzere tüm ithalatları yasaklamak da dahil olmak üzere, neredeyse tam bir ekonomik ambargo uyguluyor.

2021 tarihli bir araştırma, tüm bitcoin madenciliğinin yüzde 4,5’inin kısmen ülkenin ucuz elektriğinin bir sonucu olarak İran’da gerçekleştiğini ortaya koydu. Kripto para madenciliği, İran’ın ithalat satın almak ve yaptırımların etkisini azaltmak için kullanılabilecek yüz milyonlarca dolar kazanmasına yardımcı olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>