Kripto para madencileri 800 milyon dolarlık ekran kartı aldı

0

Bitcoin fiyatı

Ekran kartı üreticilerinde kripto para bayramı yaşanıyor. Jon Peddie Research şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre kripto para madenciliği yapanlar 2017 yılı içinde 3 milyon adet ekran kartı satın aldı. Bu da ekran kartı üreticiler için 800 milyon dolarlık gelir anlamına geliyor.

Birkaç coin için

Öte yandan kripto para madencilerinin yüksek talebi nedeniyle ekran kartları fiyatlarındaki artış hem PC fiyatlarını yükselttiği hem de harici ekran kartı arayanların işini zorlaştırdığı da vurgulanıyor.

GPU satışları bugüne kadar yoğunluklu olarak oyun pazarındaki talebe göre şekilleniyordu ancak 2017 içinde Bitcoin’deki abartılı yükseliş ve kripto paraya olan ilginin beklenmedik şekilde artması, artık kripto para madencilerini GPU’ların baş müşterisi haline çevirdi.

Kripto para madencilerinin GPU talebinden en fazla nemalanan şirket ise AMD olmuşa benziyor. Şirket 2017 satışlarını önemli oranda arttırarak Nvidia ile arasındaki farkı kapattı. AMD satışları 2017’de %8.1 artarken, Nvidia satışlarında %6 oranında düşüş yaşandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>