Kripto para madenciliği enerji tüketimini artırıyor

0

Kripto para madenciliği enerji

Son dönemin yükselen değeri kripto paralar, birçok sektörde önemli değişikliklere neden oldu. Kripto para madenciliği enerji tüketimlerini artırarak, dalgalanmalara yol açtı.

Kripto para madenciliği enerji tüketiminde artışa neden oluyor

Hayatımızda hemen hemen her şeyde yaşanan dijitalleşme, ödeme alışkanlıkları ve para birimlerine de sıçramış durumda. Özellikle de kripto para piyasası, bu konuda yeni bir döneme neden olmuş durumda.

Kripto para piyasası, ilk yıllarında yatırımcılarına büyük fırsatlar sunmuş ve bu alanda önemli bir yatırımcı kitlesi oluşmuştu. Bununla birlikte kripto para madenciliğinde de her geçen gün artış yaşanmaya devam ediyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından yapılan bir araştırmada, kripto para madenciliğinin enerji sektörüne etkisi ele alındı. Araştırma sonuçlarına göre, kripto para madenciliği ile 2020 yılında şimdiye dek 7,5 GigaWatt’lık elektrik tüketimi gerçekleşti. Madencilerin 1 kWh’lik enerji için ödedikleri ortalama tutar ise 0,03-0,05 dolar aralığında oldu. 1 Bitcoin elde etmek için harcnana tutar 7500 dolar olurken, madenciler yaklaşık 4000 dolarlık kâr elde edebildi.

Yayınlanan raporda, madencilik için harcanan tutarla, toplamda 21,8 milyon adet güneş panelinin üretilebileceği belirtildi. Madencilerin tükettikleri toplam enerji miktarının ise 7 nükleer enerji santraline eş değer olduğu vurgulandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>