Kripto para sektöründe Çin ile ABD yarışı

0

Kripto para sektöründe Çin

Kripto para sektöründe Çin ile ABD arasında yeni bir rekabet doğacak gibi görünüyor. Analistler, ABD’nin Libra para birimini desteklemesi gerektiğini belirtiyor.

Kripto para sektörün Çin büyük bir potansiyele sahip

İlk etapta hükümetler tarafından destek görmeyen kripto para birimleri, artık ülkelerin en önemli yatırım ve gelecek kaynağı haline geldi. Hatta bu alanda ülkeler arasında yeni bir rekabet ağı da oluşmaya başladı.

Çin’in Yuan destekli kripto para birimi olan CBDC, gelecek için büyük bir potansiyele sahip. RBC analistlerinin yaptığı açıklamaya göre, ABD eğer Facebook’un kripto para birimi Libra’yı desteklemezse, Çin ile olan rekabette büyük sorunlar yaşanabilir.

Analistler, Çin’in elinde bulunan ve büyük bir kullanıcı ağına sahip olan Alipay, WeChat ve UnionPay gibi uygulamalar sayesinde CBDC’nin kısa sürede çok hızlı bir büyüme gösterebileceğini belirtiyor.

Ancak bu rekabette yer alabilmesi için Libra’nın önünde aşması gereken birçok sorun yer alıyor. Libra için gelen yaptırım iddialarının ardından birçok destekçi, bu projeden çekildiğini açıklamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>