Kripto paranın gerçek kazananı Nvidia oldu

0

Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin değerinde son dönemde yaşanan hızlı yükseliş büyük kitlelerin kripto paraya yönelmesine neden oldu. Finans kuruluşları Bitcoin ve diğer kripto paraların bir balon olduğunu ve birçok insanın zarar etmesine neden olacağını söylemesine karşın kripto paralar nedeniyle büyük kazanç sağlayanlar da var.

Bunlardan biri de GPU üreticisi Nvidia. Büyük kripto para tarlaları kurmak için Nvidia ekran kartları satın alan madenciler sayesinde Nvidia’nın satışlarında büyük bir patlama yaşanıyor. Şirket son çeyrek için tahmin ettiği satışlardan %50 daha fazla satış gerçekleştirdiğini açıklayarak, kripto paraya olan ilginin boyutunu da ortaya koymuş oldu.

Öte yandan kripto para sadece ekran kartı satışlarını patlatmadı. Aynı zamanda ekran kartı fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Ayrıca DRM üretiminde yaşanan kısıtlama da DRM bulunmasını zorlaştırırken kart üretimini de olumsuz etkilediği için ekran kartı fiyatlarının yükselişinde rol oynadı. 

Diğer bir deyişle, otonom sürüş teknolojisinde Google ve Intel ile rekabete milyarlar dökmeye hazırlanan Nvidia, bu kaynağı Bitcoin madencilerinden tahsil ediyor olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>