Kripto varlıklara KDV ve gelir vergisi gelebilir mi?

0

Kripto varlıklar KDV

Bir vergi yetkilisi Endonezya’nın kripto varlık işlemlerinden katma değer vergisi (KDV) ve bu tür yatırımlardan elde edilen sermaye kazançlarından her biri yüzde 0,1 oranında gelir vergisi almayı planladığını söyledi.

Dijital varlıklara olan ilgi, COVID-19 salgını sırasında Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisinde arttı ve kripto varlık sahiplerinin sayısı 2021’in sonunda 11 milyona yükseldi. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Düzenleme Kurumu verilerine göre, geçen yıl emtia vadeli işlem piyasalarındaki toplam kripto varlık işlemleri, 2020 işlem değerinin 10 katından fazla artarak 59.8 milyar dolara ulaştı.

Hestu Yoga Saksama bir basın brifinginde, “Kripto varlıklar, ticaret bakanlığı tarafından tanımlanan bir emtia oldukları için KDV’ye tabi olacak. Bunlar bir para birimi değil” dedi.

Yetkili, hükümetin vergilere ilişkin uygulama düzenlemesi üzerinde halen çalıştığını da sözlerine ekledi. Kripto varlıklar üzerindeki KDV oranı, Endonezya mal ve hizmetlerinin çoğuna uygulanan %11’in oldukça altındayken, sermaye kazançları üzerindeki gelir vergisi, brüt işlem değerinin %0,1’i ile hisselerdekiyle eşleşiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>